مهم‌ترین نکات درباره آماده‌سازی انواع بخاری قبل از فصل سرما

گرماتاب مرغداری
معرفی گرماتاب مرغداری و مزیت‌های به کارگیری آن
شهریور ۱۸, ۱۳۹۹
اجزای سیستم گرماتاب آشنایی با گرماتاب
اجزای سیستم گرماتاب آشنایی با قطعات هیتر های تابشی
مهر ۲, ۱۳۹۹
به کارگیری انواع بخاری

به کارگیری انواع بخاری

با شروع فصل سرما کاربران باید به فکر آماده سازی و به کارگیری انواع بخاری برای تامین گرمایش در ساختمان مورد نظر خود باشند.‌ به کارگیری انواع بخاری در روزهای سرد سال باعث می‌شود که بتوانیم گرمای مورد نیاز خود را تامین کنیم.‌ اما چند نکته‌ی مهم در مورد آماده سازی سیستم‌های گرمایشی و به کارگیری انواع بخاری وجود دارد که باید آنها را رعایت کرد.‌ قبل از به کارگیری انواع بخاری باید اقدامات لازم برای آماده سازی آنها را انجام دهیم تا از بروز مشکل در آینده برای سیستم‌های گرمایشی جلوگیری به عمل بیاوریم و بتوانیم بازده گرمایشی انواع بخاری‌ها را افزایش دهیم.‌ مراقبت و نگهداری مناسب از انواع سیستم‌های گرمایشی یک مسئله‌ی جدی است که نقش بسیار مهمی در بهبود عملکرد گرمایشی و افزایش طول عمر مفید آنها خواهد داشت.‌ همچنین‌ نحوه‌ی به بکارگیری انواع بخاری نقش مهمی ‌در کیفیت تولید گرما و بازده گرمایشی آنها دارد.

 

 

 

به کار گیری انواع بخاری

به کار گیری انواع بخاری

 

با توجه به اینکه سیستم‌های گرمایشی دارای تنوع بسیاری هستند و شیوه‌ی استفاده از آنها با یکدیگر متفاوت است، هر کدام از انواع بخاری‌ها دستورالعمل‌های منحصر به فرد خود را برای نگهداری و مراقبت مناسب دارند.‌ بنابراین کاربران باید با توجه به نوع سیستم گرمایشی خود اقدامات لازم جهت مراقبت و نگهداری و به کارگیری مناسب بخاری خود را انجام دهند.‌ ممکن است برای تامین گرمایش ساختمان مورد نظر خود از انواع بخاری‌های گاز طبیعی و بخاری‌هایی با سوخت‌های فسیلی، بخاری‌های برقی، بخاری‌های اویل یا بخاری‌های دارای روغن گرمایشی، بخاری‌های پروپان، پمپ‌های حرارتی، گرماتاب‌ها یا بخاری‌های تابشی و دیگر انواع بخاری‌ها استفاده کنید.‌

هر کدام از این بخاری‌ها ساختار و شیوه‌ی گرمایشی منحصر به فرد خود را دارند. به همین دلیل شرایط نگهداری و مراقبت از آنها با یکدیگر متفاوت است.‌ در فصل‌های گرم سال به مدت طولانی از بخاری و سیستم گرمایشی استفاده نمی‌کنیم. بنابراین قبل از به کارگیری انواع بخاری لازم است که سیستم گرمایشی خود را کنترل کرده و از صحت عملکرد گرمایشی آن مطمئن شویم.‌

در این نوشته به معرفی نکات مهم در مورد آماده سازی انواع سیستم‌های گرمایشی قبل از به کارگیری آنها در آغاز فصل سرما اشاره خواهیم کرد.‌ دنبال کردن دستورالعمل‌های لازم برای آماده سازی قبل از به کارگیری انواع بخاری موجب می‌شود که سیستم گرمایشی شما در طول فصل‌های سرد سال‌ بازده و عملکرد گرمایشی بهتری داشته باشد و برای تامین گرمایش مورد نیاز خود با مشکلی مواجه نشوید.

نکات مهم در مورد به کارگیری انواع بخاری

در این قسمت به معرفی انواع سیستم‌های گرمایشی و نکات مهم در مورد به کارگیری انواع بخاری در هنگام شروع فصل سرما خواهیم پرداخت.

بخاری برقی

 

بخاری برقی صنعتی بزرگ

بخاری برقی صنعتی بزرگ

 

همانطور که از اسم آنها پیدا است، بخاری‌های برقی انرژی لازم برای تولید گرما را از انرژی برق به دست می‌آورند.‌ بخاری‌های برقی در انواع مختلف طراحی و ساخته می‌شوند.‌ انواع بخاری‌های برقی دارای‌ اندازه و‌ توان حرارتی متفاوت هستند و کاربران با توجه به شرایط و نیازهای گرمایشی می‌توانند‌ هیتری را انتخاب کنند که مناسب آنها باشد.‌ بخاری‌های برقی یکی از پرکاربردترین انواع سیستم‌های گرمایشی در محیط‌های تجاری و صنعتی و همچنین ساختمان‌های مسکونی به شمار می‌آیند.‌ با توجه به مزیت‌هایی که بخاری‌های برقی دارند، کاربران بسیاری برای تامین گرمای مورد نیاز خود از این نوع سیستم‌های گرمایشی استفاده می‌کنند.‌

با توجه به اینکه انرژی برق یک نوع انرژی پاک است، گرمای تولید شده توسط بخاری‌های برقی باعث ایجاد آلودگی یا انتشار گازهای سمی ‌در فضا نمی‌شود.‌ از این رو بخاری‌های برقی سازگاری زیادی با محیط زیست دارند.‌ باید به این نکته‌ی مهم توجه کرد که با وجود کم مصرف بودن بخاری‌های برقی، به دلیل گران بودن انرژی برق، در مقایسه با سوخت‌های فسیلی به ‌کارگیری طولانی مدت انواع بخاری‌های برقی می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی برق و در نتیجه افزایش هزینه‌های گرمایشی ساختمان‌ها شود.‌

بنابر این هنگام به کارگیری آنها باید به مدت زمان استفاده از آنها و میزان مصرف انرژی بخاری توجه کرد.‌ به طور کلی می‌توان گفت که بخاری‌های برقی در مقایسه با بخاری‌های سوخت فسیلی ایمنی بیشتری دارند و برای به کارگیری در آن دسته از ساختمان‌های تجاری و صنعتی که در آنها مواد اشتعال زا و مواد شیمیایی به کار برده می‌شود، مناسب‌تر هستند. با وجود تنوع زیاد، بیشتر بخاری‌های برقی دارای چند قطعه‌ی اصلی هستند که در ساخت انواع بخاری برقی به کار برده می‌شوند.‌

مهم‌ترین نکاتی که باید قبل از به کارگیری انواع برقی مد نظر بگیرید.

-‌ فیلتر‌های هوای بخاری برقی را بررسی کنید و در صورت کثیف بودن یا معیوب بودن نسبت به نظافت تعمیر یا تعویض آنها اقدام نمایید.

-‌ عملکرد ترموستات بخاری را مورد بررسی قرار دهید و از صحت کارکرد آن اطمینان حاصل پیدا کنید.‌ دقت کنید که معیوب بودن ترموستات یا تنظیم نبودن آن عملکرد سیستم گرمایشی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

-‌ قطعات گرمایشی بخاری برقی را کنترل کنید.‌ برای مثال از صحت عمل کرد فن و کلید آن، کلیدهای کنترل حرارت، اتصالات الکتریکی و ترتیب سنج‌ها‌ اطمینان حاصل کنید.

-‌ ایمنی دستگاه بخاری برقی را کنترل کنید.

بخاری اویل یا بخاری دارای روغن گرمایشی

 

 

بخاری اویل‌ نوعی سیستم گرمایشی است که‌ روغن گرمایشی در آن جریان دارد.‌ روغن داغ داخل بخاری جریان پیدا کرده و باعث انتقال حرارت به محیط اطراف می‌شود.‌ برخی از بخاری‌های اویل دارای قابلیت حمل و نقل و جابجایی هستند و می‌توان به راحتی آنها را از مکانی به مکان دیگر انتقال داده و در محیط مورد نیاز از اثر گرمایشی آنها بهره‌مند شد.

‌آن دسته از بخاری‌های اویل که با انرژی برق کار می‌کنند،‌ نحوه‌ی نصب و به کارگیری بسیار آسانی دارند.‌ در واقع کاربران می‌توانند با متصل کردن سیم بخاری به پریز برق و روشن کردن دکمه‌ی پاور آن، از اثر گرمایشی این بخاری بهره‌مند شود.

مواردی را که باید قبل از به کارگیری بخاری اویل بررسی کنید

-‌ فیلترهای هوای بخاری را بررسی کرده و در صورت نیاز آنها را تعویض نمایید.

-‌ ترموستات را کنترل کنید و از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.

–  عملکرد اکونامایزر‌ بخاری را که میزان مصرف انرژی آن را کنترل می‌کند،‌ بررسی نمایید.

-‌ فیلتر روغن بخاری را تعویض کنید.

-‌ آب موجود در محفظه را کنترل کنید.

–  نازل‌ها را کنترل کرده و در صورت نیاز آنها را با نازل‌های جدید جایگزین کنید.

–  هوای احتراق را تنظیم کنید.

-‌ مبدل حرارتی را بررسی نمایید.

-‌ در صورتی که بخاری شما دارای پیش گرم کن روغن است، آن را کنترل کنید.

-‌ عملکرد ایمنی دستگاه را بررسی نمایید.

بخاری پروپان

 

بخاری پروپان صنعتی

بخاری پروپان صنعتی

 

بخاری پروپان انرژی لازم برای تولید گرما را از گاز پروپان تامین می‌کند.‌ بیشتر این نوع بخاری‌ها دارای یک کپسول هستند که حاوی گاز پروپان است و قابلیت جابه‌جایی و حمل و نقل آسانی دارند.‌ به همین دلیل می‌توان از انواع بخاری پروپان در مکان‌های مختلف برای تامین گرمایش استفاده کرد.‌ از انواع بخاری پروپان می‌توان در گلخانه‌ها برای تامین گرمای مورد نیاز برای به منظور تامین گرمایش مناسب برای رشد و پرورش انواع گیاهان استفاده کرد. همچنین این بخاری‌ها به عنوان سیستم‌های گرمایشی جانبی کاربرد‌های فراوانی در محیط‌های مختلف تجاری و صنعتی دارند.

برای به کارگیری انواع بخاری پروپان در شروع فصل سرما موارد زیر را باید مورد کنترل و بررسی قرار داد.

-‌ فیلترهای هوا را بررسی کرده و در صورت نیاز آنها را با فیلترهای جدید جایگزین کنید.

–  از صحت عملکرد ترموستات اطمینان حاصل نمایید.

– اکونامایز‌ر بخاری را کنترل کنید تا از مصرف بی‌اندازه‌ی انرژی به جلوگیری به عمل بیاورید.

-‌ فشار پروپان را بررسی کنید و مطمئن شوید که در لوله‌های بخاری و کپسول گاز هیچگونه سوراخ شدگی که باعث چکه کردن یا انتشار گاز شود وجود ندارد.‌ باید به این نکته توجه کنید که پروپان از هوا سنگین‌تر است و در صورت وجود سوراخ شدگی و نشت می‌تواند وارد ساختمان شود.

پمپ حرارتی

پمپ حرارتی

پمپ حرارتی

 

پمپ‌های حرارتی یکی دیگر از انواع سیستم‌های گرمایشی هستند که برای تامین گرمایش در ساختمان‌های مختلف به کار برده می‌شوند.‌ پمپ‌های حرارتی بیشتر به عنوان سیستمهای گرمایشی جانبی به کار برده می‌شوند.‌ باید گفت که پمپ‌های حرارتی یکی از پرکاربردترین سیستم‌های گرمایشی‌ به کار رفته در استخر‌ها هستند.

در صورتی که برای تامین گرمای مورد نیاز خود از پمپ حرارتی استفاده می‌کنید، قبل از به کارگیری آن موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید.

-‌ فیلتر‌های هوای پمپ حرارتی را کنترل کرده و در صورت نیاز آنها را تعویض کند.‌ در صورتی که متوجه شدید فیلترهای هوای پمپ حرارتی کثیف هستند لازم است که نسبت به تمیز کردن آنها اقدام نمایید.

-‌ اگر پمپ حرارتی شما مجهز به ترموستات است،‌ صحت عملکرد آن را کنترل کرده و در صورت نیاز دوباره آن را تنظیم کنید.

-‌ عملکرد اکونامایزر‌ پمپ حرارتی را مورد کنترل و بررسی قرار دهید.‌ برخی از پمپ‌های حرارتی از انرژی برق به عنوان منبع انرژی دوم برای تولید گرما استفاده می‌کنند.‌ همچنین برخی از پمپ‌های حرارتی دارای این قابلیت هستند که بتوان از آنها برای تولید انرژی گرمایی و همچنین برای خنک کردن هوا در فصل‌های گرم سال استفاده کرد. به همین دلیل لازم است که‌ ابتدا حالت بخاری را چک کرده و سپس به انجام تنظیمات و کنترل‌های لازم بپردازید.

-‌ شارژ مبرد موجود در پمپ حرارتی را کنترل کنید.

-‌ قسمت داخلی و همچنین قسمت خارجی کویل پمپ حرارتی را کنترل کنید تا مطمئن شوید که‌ کاملاً تمیز و به دور از آلودگی است.

-‌ نوع دیفراست یا یخ زدای‌ پمپ حرارتی را بررسی کنید و از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.

باید به این نکته‌ی مهم در مورد پمپ‌های حرارتی دقت کنید که پمپ‌های حرارتی در حالتی که‌ برای تولید گرما به کار برده می‌شوند نسبت به کثیف بودن فیلتر‌های هوا در آب و هوای ملایم و معتدل حساسیت بیشتری دارند.‌ در این مواقع لازم است که حتماً فیلترها را هر از چند گاهی بررسی کرده و در صورت کثیف بودن آنها را تمیز کنید. اگر متوجه شدید که فیلترهای هوای پمپ حرارتی معیوب هستند باید آنها را با فیلترهای هوای جدید جایگزین نمایید.

 

بیشتر بخوانید: تفاوت‌های بخاری گازی و پمپ حرارتی در چیست؟

بخاری گازی

هیتر گازی صنعتی

هیتر گازی صنعتی

 

بخاری‌های گازی در انواع و مدل‌های مختلف ساخته می‌شوند و می‌توان گفت که یکی از پرکاربردترین انواع سیستم‌های گرمایشی در ساختمان‌های مختلف تجاری و صنعتی و همچنین ساختمان‌های مسکونی به شمار می‌آیند.‌

یکی از دلایل پر کاربرد بودن بخاری‌های گازی ارزان بودن سوخت گاز در مقایسه با انرژی‌های دیگر مانند انرژی برق است.‌ به همین دلیل استفاده از بخاری‌های گازی مقرون به صرفه است.

برای به کارگیری انواع بخاری گازی لازم است که موارد زیر را قبل از مورد استفاده قرار دادن بخاری مورد کنترل و بررسی قرار دهید.

-‌ فیلتر‌های هوای بخاری را مورد بررسی قرار دهید و در صورت نیاز نسبت به نظافت یا تعویض آنها اقدام نمایید.

-‌ عملکرد صحیح مشعل و جعبه‌ی احتراق بخاری را را مورد بررسی قرار دهید.

-‌ مطمئن شوید که هیچ گونه نشتی در شلنگ گاز یا مجراهای آن وجود ندارد.

-‌ دودکش بخاری را‌ کنترل کنید تا مطمئن شوید که گازهای سمی در فضای اتاق انتشار پیدا نمی‌کنند.‌ باید دقت کنید که انتشار گازهای سمی حاصل از احتراق سوخت، ‌مانند گاز مونوکسید کربن می‌تواند سلامتی افراد حاضر در ساختمان را به خطر بیندازد و حتی موجب خفگی و مرگ شود. بنابراین بررسی ایمنی دستگاه بخاری‌های گازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

-‌ در صورتی که بخاری گازی شما مجهز به ترموستات است از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.‌ در صورت نیاز‌ تنظیمات ترموستات بخاری گازی را به صورت مجدد انجام دهید.‌ ترموستات علاوه بر کنترل دما‌ به صورت اتوماتیک، نقش مهمی ‌در تامین ایمنی بخاری دارد.‌ بنابراین مطمئن شوید که ترموستات کار خود را به خوبی انجام می‌دهد.

انتخاب صحیح از میان انواع بخاری با شناخت کامل از نیازها

با دنبال کردن نکات و دستورالعمل‌های لازم برای به کارگیری انواع بخاری می‌توانید‌ گرمای مورد نیاز خود را به خوبی و به راحتی تامین کرده و محیط مناسبی را برای زندگی و انجام فعالیت‌های تولیدی و کاری فراهم نمایید.‌ تامین گرمایش مناسب در ساختمان‌های تجاری و صنعتی اهمیت بسیاری دارد و‌ علاوه بر فراهم کردن رفاه و آسایش افراد حاضر در ساختمان،‌ باعث پیشرفت و افزایش بازده کاری در اینگونه محیط‌ها می‌شود.

شرکت گرما سرد عرضه کننده‌ی انواع هیترها و سیستم‌های گرمایشی صنعتی و تجاری است. اگر قصد خرید بخاری یا هیتر را دارید، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم‌های گرمایشی صنعتی، ویژگی‌ها، مزایا و معایب، قیمت، و کاربردهای هر کدام از آنها با کارشناسان و مسئولان فروش شرکت گرما سرد تماس حاصل فرمایید.

منبع: clsmechanicalservices

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما