بویلر یا دیگ بخار چیست و انواع آن کدام است؟

تفاوت گرمایش با گاز و برق
تفاوت گرمایش با گاز و برق : بررسی تفاوت‌های هیترهای گازی و برقی
تیر ۱۴, ۱۴۰۰
مقایسه هیتر تابشی و هیتر همرفتی
شهریور ۱۰, ۱۴۰۰
بویلر

بویلر

بویلر یا دیگ بخار نقش اساسی در عملکرد سیستم‌های گرمایشی را به عهده دارد. بسیاری از سیستم‌های گرمایشی مرکزی از بویلر یا دیگ بخار برای تامین گرمای مورد نیاز ساختمان استفاده ‌می‌کنند. باید به این نکته اشاره کرد که بویلر‌ها دارای کابربردهای بسیاری هستند و در ساختمان‌های مسکونی و محیط‌های تجاری و صنعتی مورد استفاده و بهره‌برداری قرار می‌گیرند. اگر شما نیز می‌خواهید از دیگ بخار یا بویلر برای تامین گرمایش ساختمان مورد نظر خود یا پیشبرد اهداف تجاری و صنعتی استفاده کنید، لازم است که با ویژگی‌های انواع بویلر‌ها آشنایی کافی داشته باشید. با توجه به این موضوع در این نوشته به بررسی ویژگی‌های بویلر و معرفی انواع آن خواهیم پرداخت. داشتن آشنایی کافی با انواع مختلف بویلرها به کاربران کمک ‌می‌کند تا بتوانند سیستم مناسبی را انتخاب کنند و به این ترتیب نیازهای گرمایشی ساختمان مورد نظر خود را به راحتی تامین نمایند.

 

بویلر

Gas burner boiler heating Industrial applications power

بویلر یا دیگ بخار چیست؟

بویلر یا دیگ بخار ظرفی است که به واسطه‌ی احتراق و سوزاندن سوخت‌ها، مایعات ( معمولاً آب ) را گرم کرده و موجب ایجاد بخار یا آب گرم ‌می‌شود. با توجه به اینکه انواع مختلف بویلرها توسط طراحان و سازندگان سیستم‌های گرمایشی به بازار عرضه شده و در اختیار کاربران قرار می‌گیرند، کاربران قبل از خرید بویلر‌ها باید چند پارامتر مهم در مورد انتخاب بویلر مناسب را در نظر بگیرند. از مهم‌ترین معیارهای مهم در مورد انتخاب بویلر مناسب می‌توان به نوع ساختمان، اندازه و مساحت آن، فشار آب منطقه، تعداد حمام‌های موجود در ساختمان و … اشاره کرد. این عوامل تاثیر زیادی بر دیگ ‌بخار مورد نظر شما از میان انواع مختلف دیگ‌های بخار دارد. باید به این نکته اشاره کرد که کارآیی بویلر یا دیگ بخار نیز بستگی به انتخاب مناسب آن خواهد داشت. با توجه به اینکه بویلرها در ساختمان‌های مسکونی و همچنین در محیط‌های تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، کاربری آنها با یکدیگر متفاوت است و ویژگی‌های متفاوتی نیز دارند. از این رو استفاده از یک بویلر در موقعیت نامناسب موجب کاهش بازده آن و تضعیف عملکرد آن خواهد شد.

معرفی انواع بویلرها

همانطور که قبلاً نیز گفته شد، انواع مختلفی از بویلرها و دیگ‌های بخار وجود دارند. انواع دیگ‌های بخار در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی به کار برده ‌می‌شوند و کاربردهای متفاوتی دارند. برای اینکه شما بتوانید به اهداف مورد نظر خود به راحتی دست پیدا کنید، باید بویلری را انتخاب نمایید که مناسب با موقعیت و کاربری مورد نظر باشد. در این قسمت به معرفی پرکاربردترین بویلرها خواهیم پرداخت.

بویلر بخار

بویلر بخار یکی از انواع دیگ‌های بخار است که برای گرم کردن آب از مبدل حرارتی استفاده ‌می‌کند. نحوه کار بویلر بخار به این گونه است که محفظه تا حد مطلوب با آب پر ‌می‌شود و سپس بویلر برای رساندن بخار گرم به رادیاتورها با گرانش و فشار کار ‌می‌کند. این نوع بویلر آب را به اندازه‌ای گرم می‌کند تا به بخار تبدیل شود و با افزایش فشار در دیگ، این بخار در سراسر لوله‌ها بالا رفته و به خروجی‌ها می‌رسد. در رادیاتورها مایع خنک ‌شده و مجدداً به بویلر بازگردانده ‌می‌شود تا دوباره گرم شود.

 بویلر لوله آب

بویلر لوله آب

بویلر لوله آب

 

باید گفت که بویلر لوله آب یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین انواع دیگ‌ بخار است. این نوع بویلر شامل لوله‌های حاوی آب در داخل، و منبع گرما در خارج آن است. در بویلرهای لوله آب قابلیت انتقال سریع حرارت وجود دارد. هنگامی ‌که ترموستات گرما می‌خواهد، مشعل فعال ‌می‌شود تا سیال را گرم کند. انبساط آب گرم شده منجر به انتقال این حجم اضافی به مخزن انبساط ‌می‌شود. هنگام انتقال حرارت، آب سرد ‌می‌شود و دوباره به دیگ بخار بر می‌گردد تا دوباره گرم شود.

انواع مختلفی از بویلرهای لوله آب در بازار موجود هستند. برای مثال می‌توان به انواع بویلر‌های لوله آب O type, M type, D type, Flex tube, Low Water Content  و … اشاره کرد. می‌توان گفت که تقریباً همه انواع دیگ‌های بخار به کار گرفته شده در نیروگاه‌ها از طراحی بویلر لوله آب استفاده ‌می‌کنند. باید بدانید که بویلر لوله آب قادر به کار در فشار‌های بالا است و به همین دلیل در محیط‌های صنعتی مانند نیروگاه‌ها به کار برده ‌می‌شود. علاوه بر این تقریباً دیگ‌های بخار دریایی نیز از طراحی بویلر لوله آب برخوردار هستند. دیگ‌های بخاری که در کشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید بتوانند فشار بیشتری را تحمل کنند. از این رو به ‌کارگیری بویلرهای لوله آب که مقاومت خوبی در برابر فشار بالا دارند، برای استفاده در این موقعیت‌ها و شرایط مشابه یک گزینه ایده آل به شمار می‌آیند. در واقع بویلر لوله آب بیشتر یک دیگ بخار صنعتی به شمار می‌آید.

بویلر لوله آتش

بویلر لوله آتش

بویلر لوله آتش

 

از دیگر انواع پر کاربرد دیگ‌های بخار می‌توان به بویلر لوله آتش اشاره کرد. بویلرهای لوله آتش دارای یک محفظه پر از آب هستند و گاز گرم شده را از طریق لوله‌های داخل این محفظه هدایت ‌می‌کنند. این گاز به روش القای حرارتی ایجاد ‌می‌شود و گرما را از طریق دیواره لوله‌ها منتقل ‌می‌کند. باید گفت که بویلرهای لوله آتش بر خلاف بویلرهای لوله آب که دارای مقاومت بالایی هستند، برای به کارگیری در فرایندهای که دارایی فشار قوی باشند مناسب نخواهند بود. اما شما می‌توانید از بویلرهای لوله آتش در موقعیت‌هایی که در آنها نیاز دائمی ‌و زیاد به بخار وجود دارد، استفاده کنید.

بویلر برقی

بویلر برقی صنعتی و خانگی

بویلر برقی صنعتی و خانگی

 

بویلر‌های برقی یکی دیگر از انواع دیگ‌های بخار هستند که کاربردهای مختلفی در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی دارند. همانگونه که از اسم آنها پیدا است، بویلرهای برقی برای گرم کردن آب از انرژی برق استفاده ‌می‌کنند. با توجه به اینکه بویلر‌های برقی بدون استفاده از سوخت‌های فسیلی گرما را تولید ‌می‌کنند، از سیستم‌های سازگار با محیط زیست و بسیار کارآمد به شمار می‌آیند. همانطور که می‌دانید انرژی برق به دلیل عدم سوزاندن سوخت‌های فسیلی موجب انتشار گازهای سمی ‌در فضا و سوزاندن اکسیژن هوا نمی‌شود. به همین دلیل بویلر‌های برقی سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند. باید اضافه کرد که انرژی برق نوعی انرژی پاک است و به طور کلی سیستم‌های گرمایشی برقی جزء سیستم‌های سازگار با محیط زیست محسوب ‌می‌شوند. از طرف دیگر بویلرهای برقی به دلیل عدم انتشار گازهای سمی ‌در هوا و سوزاندن اکسیژن و همچنین عدم استفاده از شعله باز در مقایسه با دیگ‌های بخار دیگر ایمنی بیشتری دارند. بویلر‌های برقی به منظور تولید و انتقال گرما در محیط، آب را با استفاده از یک عنصر گرمایشی گرم ‌می‌کنند. با توجه به این که بویلر‌های برقی انرژی مورد نیاز خود را از انرژی برق تامین ‌می‌کنند و نیازی به ذخیره سازی انرژی ندارند، می‌توانند به مقدار مورد نیاز و براساس تقاضا گرما تولید کنند. بویلرهای برقی را می‌توان در انواع مختلفی تهیه کرد. کاربران می‌توانند انواع بویلر‌های برقی را در مدل‌های دیگ‌های ذخیره‌سازی خشک و دیگ‌های الکتریکی مستقیم تهیه کنند.

مقرون به صرفه بودن بویلرهای برقی

یکی دیگر از مزیت‌های بویلر‌های برقی، مقرون به صرفه بودن آنها است. باید به این نکته اشاره کرد که بویلرهای برقی انرژی زیادی مصرف نمی‌کنند و از این رو سیستم‌های گرمایشی کم مصرفی به شمار می‌آیند. با این حال کاربران باید در نظر بگیرند که قیمت انرژی برق در مقایسه با سوخت‌های فسیلی گران‌تر است و به کارگیری بویلر برقی علی رغم کم مصرف بودن، ممکن است باعث افزایش هزینه‌های مربوط به انرژی برق گردد.

بویلر گاز طبیعی

نحوه کارکرد بویلر گاز طبیعی

بویلر گاز طبیعی یکی از پرکاربردترین دیگ‌های بخار به کار رفته در محیط‌های مختلف محسوب ‌می‌شود. معمولاً برای تامین گرمایش در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی از بویلرهای گاز طبیعی بهره گرفته ‌می‌شود. گاز طبیعی که برای تولید گرما توسط بویلر مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولاً از یک مخزن بزرگ گاز پروپان در خارج از خانه یا از خطوط گاز طبیعی شهر تامین ‌می‌شود. دمای این گاز با کمک دماسنج تنظیم ‌می‌شود. ترموکوپل به کار رفته در ساخت بویلر نیز میزان مصرف سوخت را به حداقل می‌رساند. با استفاده از سوخت گاز طبیعی، چراغ پیلوت روشن می‌ماند و کویل‌های گرمایش داخل دیگ بخار، گاز طبیعی را گرم ‌می‌کند. سپس گرما به آب داخل مخزن منتقل می‌گردد.

محل‌های به کارگیری بویلرهای گاز طبیعی

بویلر‌های گاز طبیعی را می‌توان در ساختمان‌های مسکونی و همچنین ساختمان‌های تجاری و صنعتی برای تامین گرمایش به کار برد. به دلیل ارزان بودن قیمت گاز طبیعی و در دسترس بودن ساده آن، به کارگیری بویلرهای گاز طبیعی مقرون به صرفه و آسان است. در صورتی که ساختمان مورد نظر شما مجهز به انشعاب لوله کشی گاز شهری نباشد، می‌توانید از کپسول‌های گاز پروپان برای تامین انرژی دیگ‌های بخار گاز طبیعی استفاده کنید. باید اضافه کرد که دسترسی به کپسول‌های گاز پروپان بسیار آسان است و این کپسول‌ها نیز قیمت پایینی دارند. از طرف دیگر، پس از خالی شدن کپسول‌ها می‌توان آنها را دوباره با گاز پر کرد. بنابراین می‌بینید که به کارگیری بویلرهای گاز طبیعی بسیار راحت است.

بویلرهای چگالشی

 

بویلرهای کاندنسینگ یا چگالشی

بویلرهای کاندنسینگ یا چگالشی

 

بویلر‌های چگالشی از دو مبدل حرارتی استفاده ‌می‌کنند. یکی از مبدل‌های حرارتی بویلر‌های چگالشی برای گرمایش و دیگری برای بازگرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند. اولین مبدل حرارتی قبل از خروج آب خروجی‌ها استفاده ‌می‌شود و مبدل دیگر آب سرد را دریافت ‌می‌کند تا دوباره آن را گرم نماید. در بویلرهای چگالشی مبدل‌های حرارتی از پتانسیل انرژی گازهای خروجی برای پیش گرم کردن آب خنک شده در دیگ بخار استفاده ‌می‌کنند.

بویلرهای روغن

همانطور که از نام آنها پیدا است، سوخت مورد استفاده در این نوع از دیگ‌های بخار روغن است. بویلرهای روغن یک سیستم گرمایشی مبتنی بر آب هستند که با نام بویلر‌های نفتی نیز شناخته ‌می‌شوند. در این نوع از دیگ‌های بخار یک مخزن جداگانه روغن وجود دارد که روغن مخلوط با بیودیزل داخلی را برای گرم کردن آب به دیگ پمپاژ ‌می‌کند. سپس آب گرم به خروجی‌های بویلر هدایت ‌می‌شود.

بویلرهای سیستم

 

بویلر سیستم

بویلر سیستم

 

بویلر‌های سیستم یکی دیگر از انواع دیگ‌های بخار پرکاربرد به شمار می‌آیند. باید گفت که بویلر‌های سیستم برای به کارگیری در آن دسته از مکان‌هایی که بیش از یک حمام دارند بهترین گزینه هستند. این نوع بویلرها بخار مخزن آب ندارند، اما به یک سیلندر ذخیره آب گرم نیاز دارند.

نصب و نگهداری آسان دیگ‌های بخار سیستم

یکی از مزیت‌های دیگ‌های بخار سیستم این است که این نوع بویلرها دارای نحوه نصب سریع و نگهداری آسانی هستند. بنابراین کاربران هزینه و زمان زیادی را صرف نصب یا مراقبت و نگهداری از آنها نخواهند کرد. شیوه کار دیگ‌های بخار سیستم بدین گونه است که ابتدا آب سرد به صورت مستقیم از منبع اصلی وارد دیگ ‌می‌شود و توسط مبدل حرارتی گرم می‌گردد. مبدل حرارتی انرژی را از جای گاز به سیال منتقل ‌می‌کند و سپس آب گرم شده را به سیلندر آب گرم پمپ می‌نماید. این نوع از دیگ‌های بخار نیازی به مخزن انبساط ندارند و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه هستند. باید گفت که دیگ‌های بخار سیستم برای به کارگیری در ساختمان‌های مسکونی و همچنین محیط‌های تجاری بسیار مناسب هستند. طراحی این نوع بویلرها به گونه‌ای است که صرفه جویی در فضا و تامین دائمی ‌آب گرم را برای ساختمان فراهم ‌می‌کنند. مزیت‌هایی مانند کم مصرف بودن، نصب سریع، و به کارگیری و نگهداری آسان دیگ بخار سیستم را به یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین دیگ‌های بخار تبدیل کرده است.

آشنایی با نیاز دیگ بخار و خرید یک گزینه مناسب

مواردی که در بالا به آنها اشاره شد بهترین و پرکاربردترین انواع دیگ‌های بخار موجود در بازار هستند. با این حال باید گفت که انواع دیگری از دیگ‌های بخار تجاری و صنعتی و همچنین بویلر‌های مناسب برای ساختمانهای مسکونی وجود دارند. از طرف دیگر امروزه انواع دیگ بخار در مدل‌های مختلف توسط شرکت‌ها و کارخانه‌های سازنده سیستم‌های گرمایشی طراحی و تولید شده و در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. افرادی که قصد خرید هیتر دیگ بخار را دارند باید با توجه به در نظر گرفتن شرایط و نیازهای گرمایشی ساختمان مورد نیاز خود اقدام به انتخاب بویلری بکنند که مناسب با شرایط و اهداف مورد نظر آنها باشد. در صورتی که شما از انواع مختلف دیگ‌های بخار استفاده کرده‌اید و مزیت‌ها و ویژگی‌های آنها  را می‌شناسید، خوشحال می‌شویم که نظر و تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

شرکت گرما سرد عرضه کننده‌ی انواع بویلر و دیگ‌های بخار تجاری و صنعتی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع بویلرها برای سیستم‌های گرمایشی صنعتی، ویژگی‌ها، مزایا و معایب، و کاربردهای منحصر به فرد هر کدام از آنها می‌توانید با کارشناسان و مسئولان فروش شرکت گرما سرد تماس حاصل فرمایید.

منبع: linquip

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما