نکات گرمایش مدرسه : معرفی موارد مهم در مورد گرمایش مدارس

مصرف انرژی انواع هیتر
مصرف انرژی انواع هیتر : بررسی میزان مصرف انرژی انواع سیستم‌های گرمایشی
آذر ۱۸, ۱۳۹۹
مقایسه پرکاربردترین هیتر‌ها‌
پرکاربردترین هیتر‌ها‌ : بررسی و مقایسه ویژگی‌های هیترهای پرکاربرد
آذر ۳۰, ۱۳۹۹
نکات گرمایش مدرسه

نکات گرمایش مدرسه

رعایت کردن نکات گرمایش مدرسه موجب می‌شود که بتوانید بیشترین بازده را از سیستم گرمایشی به کار رفته در ساختمان مدرسه خود بگیرید و‌ قسمت‌های مختلف ساختمان مدرسه را به خوبی گرم کنید.‌ همان طور که می‌دانید تامین هوای گرم و مطبوع در محیط مدرسه دارای اهمیت زیادی است.‌ حتی‌ پرتلاش‌ترین و با انگیزه‌ترین‌ دانش آموزان نیز با قرار گرفتن در یک محیط نامناسب علاقه خود را به درس خواندن از دست می‌دهند.‌ از طرف دیگر تامین گرمایش مناسب‌ سلامتی کودکان و دانش‌آموزان را تضمین می‌کند.‌ با فرا رسیدن فصل سرما‌ مسئولان مربوطه باید به فکر تامین گرمایش مناسب در کلاس‌ها و‌ دیگر قسمت‌های ساختمان مدرسه باشند.‌ باید به این نکته اشاره کرد که تامین گرمایش ساختمان مدرسه‌ هزینه بر خواهد بود.‌ با این حال روش‌هایی وجود دارند که می‌توان با استفاده از آنها در مصرف انرژی‌ صرفه‌جویی به عمل آورده و هزینه‌های گرمایشی مدرسه را کاهش داد.‌

در این نوشته به‌ بررسی نکات گرمایش مدرسه‌ خواهیم پرداخت.‌ در صورتی که شما نیز به فکر تامین‌ گرمایش مناسب برای‌ مدرسه هستید، پیشنهاد می‌کنیم که نکات گرمایش مدرسه را به دقت مطالعه کرده و سعی کنید که آنها را دنبال نمایید.

 

نکات گرمایش مدرسه

نکات گرمایش مدرسه

بررسی نکات گرمایش مدرسه

در حالی که تامین گرمایش مدرسه می‌تواند سخت و هزینه بر باشد، نکاتی وجود دارند که با رعایت کردن آنها می‌توانید تا اندازه چشمگیری به بهبود‌ تامین گرمای مورد نیاز خود در مجلس و افزایش بازده سیستم گرمایشی مدرسه کمک کنید.‌ در این قسمت شما را با‌ مهم‌ترین نکات گرمایش مدرسه آشنا خواهیم کرد.

دمای مناسب برای قسمت‌های مختلف مدرسه

 

دمای مناسب کلاس

دمای مناسب کلاس

 

یکی از نکات گرمایش مدرسه تامین دمای مناسب در قسمت‌های مختلف ساختمان مدرسه است. مدرسه‌ها دارای اتاق‌ها و قسمت‌هایی هستند که کاربری آنها با یکدیگر متفاوت است.‌ برای مثال مدرسه‌ها از چندین کلاس درس،‌ سالن‌ها و راهروها، اتاق دبیران،‌ سرویس‌های بهداشتی‌، آزمایشگاه‌ها‌،‌ سالن ورزشی،‌ فضای باز و…‌ تشکیل شده‌اند.‌ هر کدام از اتاق‌ها و قسمت‌های مختلف ساختمان مدرسه باید دارای‌ دمای مناسب باشند تا دانش آموزان در آنها احساس راحتی بکنند و بتوانند به خوبی فعالیت‌های خود را به پیش ببرند.‌ همانطور که سرد بودن کلاس‌ باعث سلب آسایش دانش‌آموزان می‌شود‌، گرم بودن بیش از اندازه آن نیز می‌تواند عملکرد آنها را تحت تأثیر منفی قرار دهد.‌ 

نکاتی در مورد دمای مناسب برای قسمت‌های مختلف مدرسه

-‌ دمای پیشنهاد شده برای‌ کلاس‌های درسی و محیط آموزشی حدود ۱۸ درجه سانتیگراد است.

-‌ دمای پیشنهاد شده برای قسمت‌هایی از ساختمان مدرسه که‌ هوا در آنها جریان دارد، مانند راهروها و کریدورها یا سرویس‌های بهداشتی، حدود ۱۵ درجه سانتیگراد است.

-‌ دمای پیشنهاد شده برای قسمت‌هایی از ساختمان مدرسه که در آنها دانش آموزان فعالیت‌های بدنی‌ زیادی دارند، مانند سالن‌های ورزشی، حدود‌ ۱۹ درجه سانتیگراد است.

– دمای پیشنهاد شده برای قسمت‌هایی از ساختمان مدرسه که در آنها دانش آموزان فعالیت‌های بدنی پایینی دارند‌ ۲۱ درجه سانتیگراد است.

-‌ دمای پیشنهاد شده برای‌ کلاس‌های ویژه آموزشی یا کلاس‌هایی که کودکان خردسال در آنها‌ حضور دارند، حدود ۲۱ درجه سانتیگراد است.

انتخاب هیتر ایمن

از دیگر نکات گرمایش مدرسه انتخاب هیتر ایمن است. باید دقت کرد که سیستم گرمایشی مدرسه باید دارای ایمنی بالایی باشد.‌ استفاده از رادیاتورها در مدارس به دلیل ایمنی بالا کاربرد‌ زیادی دارد. چرا که سطح‌ بیرونی رادیاتور‌ها به اندازه‌‌ای داغ نمی‌شود که کودکان در صورت برخورد با آنها صدمه ببیند.‌ از طرف دیگر رادیاتورها دارای شعله باز نیستند و‌ احتمال خطر آتش سوزی با استفاده از آنها بسیار کاهش می‌یابد. باید دقت کنید که دمای سطح رادیاتور از ۴۳ درجه سانتیگراد بیشتر نشود تا‌ در صورت برخورد احتمالی با آنها به کودکان و دانش‌آموزان صدمه‌ای وارد نشود.‌ بهتر است رادیاتور‌های مدرسه را‌ طوری انتخاب کنید که دارای گوشه‌های تیز نباشند.‌ یا اینکه با استفاده از‌ پوشش‌های ایمنی مانع برخورد دانش آموزان با پنل رادیاتورها شوید.

زمان مناسب برای گرمایش ساختمان مدرسه

 

گرمایش مدرسه

گرمایش مدرسه

 

یکی از مهم‌ترین نکات‌ گرمایش مدرسه در نظر گرفتن زمان مناسب برای تولید هوای گرم است.‌ در مورد مدرسه‌ها پیشنهاد می‌شود که قبل از‌ ورود دانش آموزان به ساختمان مدرسه، سیستم گرمایشی روشن شود و تمامی ‌قسمت‌های ساختمان به خوبی گرم شوند.‌ سپس در طول روز می‌توانید درجه سیستم گرمایشی مدرسه را کاهش داده و اجازه دهید که‌ با شروع روز دمای سیستم گرمایشی به صورت‌ آهسته کاهش پیدا کند.‌ به منظور انجام این کار می‌توانید از ترموستات کمک بگیرید.‌ ترموستات قطعه‌ای است که روی سیستم گرمایشی نصب می‌شود و امکان کنترل و تنظیم دمای هیتر را برای کاربران فراهم می‌کند.‌ شما می‌توانید با تنظیم ترموستات دمای محیط مورد نظر خود را به صورت ثابت روی درجه مورد نظر نگه دارید.‌ ترموستات‌های هوشمند این قابلیت را دارند که بتوانید آنها را از راه دور نیز توسط گوشی یا‌ تبلت کنترل کنید.‌ بنابراین حتی در ساعاتی که در ساختمان مدرسه نیز حضور نداشته باشید، می‌توانید از راه دور دمای‌ کلاس‌های درس و دیگر قسمت‌های مدرسه را به راحتی‌ تحت کنترل خود داشته باشید.

نگهداری مناسب سیستم گرمایشی‌ مدرسه

بازررسی منظم

همانطور که می‌دانید تمامی ‌سیستم‌های گرمایشی به نگهداری و مراقبت مناسب نیاز دارند.‌ بنابراین باید  به صورت منظم اقدامات لازم برای سیستم گرمایشی خود را انجام‌ داده و عملکرد گرمایشی آن را مورد بررسی‌ قرار دهید.‌ نگهداری مناسب سیستم گرمایشی باعث افزایش بازده آن شده و‌ و طول عمر مفید آن را نیز افزایش می‌دهد.‌ با نگهداری مناسب سیستم گرمایشی مدرسه در صورت مشاهده‌ی هرگونه ایراد یا خرابی می‌توانید قبل از‌ جدی‌تر شدن مسئله‌ نسبت به رفع مشکل به وجود آمده اقدام نمایید و‌ از وارد آمدن خسارات بیشتر و صدمه دیدن‌ بیشتر سیستم ‌گرمایشی‌ جلوگیری به عمل بیاورید.‌

راه‌های افزایش راندمان هیتر مدرسه

عدم برخورد اجسام و اشیاء سخت و انتخاب رادیاتور مناسب

با توجه به اینکه مدرسه‌ها دارای مساحت بزرگی هستند ممکن است کودکان و دانش آموزان‌ به دلیل بی دقتی یا برخورد با آنها موجب صدمه دیدن یا کثیف شدن آن‌ها شوند.‌ این کار باعث خواهد شد که گرمایش‌ مدرسه با مشکل مواجه شود.‌ ورود اجسام‌ و اشیاء نیز می‌تواند باعث‌ خرابی‌ رادیاتورها شود. برای مثال بیشتر اوقات مداد و خودکار‌ها یا دیگر لوازم دانش آموزان وارد قسمت داخلی رادیاتور می‌شود.‌ بهتر است در محیط مدرسه‌ها از رادیاتورهایی استفاده گردد که امکان وارد شدن اجسام آن به آنها وجود نداشته باشد.‌ نشستن گرد و غبار زیاد و آلودگی روی سطح رادیاتور یا وارد شدن ذرات معلق در هوا به‌ قسمت داخلی آن می‌تواند باعث کاهش بازده سیستم گرمایشی گردد.‌ بنابراین لازم است که هر از چند گاهی نسبت به نظافت و بررسی‌ داخل پنل رادیاتور نیز اقدام کنید.

انتخاب هیتر مدرسه : مهم‌ترین نکات در مورد سیستم گرمایشی مدارس

عدم مسدود کردن‌ مسیر هوای گرم

 

باز بودن مسیر هوای گرم

باز بودن مسیر هوای گرم

 

باید به این نکته اشاره کرد که بیشتر مدرسه‌ها و‌ موسسات آموزشی از مشکل کمبود فضا رنج می‌برند.‌ به خصوص اگر کلاس‌های درس دارای‌ تعداد دانش آموزان زیادی باشند،‌ این مشکل بیشتر به چشم خواهد خورد.‌ باید به این مسئله توجه کرد که وجود‌ اشیاء و موانع زیاد در مسیر‌ حرکت هوای گرم که توسط سیستم گرمایشی تولید شده است، می‌تواند‌ بازده‌ گرمایشی را تا اندازه زیادی تحت تاثیر منفی قرار دهد.‌ بنابراین بهتر است که رادیاتورها و سیستم‌های گرمایشی مدرسه را در مکانی نصب کنید که‌ تا حد امکان در اطراف آن‌ اشیاء قرار نگرفته باشد.‌ به این ترتیب جریان هوای گرم تولید شده توسط سیستم گرمایشی می‌تواند‌ در کل فضای اتاق جریان پیدا کرده و باعث گرم شدن‌ اتاق به صورت یکنواخت شود.

عدم قرار دادن وسایل روی رادیاتورها

دیده شده است که در بسیاری از کلاس‌های درسی‌ معلمان یا دانش آموزان وسایل خود را روی پنل رادیاتور‌ها قرار می‌دهند. باید بگوییم که این یک کار بسیار اشتباه است. چرا که با این کار مسیر جریان هوای گرم‌ مسدود می‌شود.‌ از طرف دیگر‌ این کار می‌تواند منجر به افتادن وسایل در داخل رادیاتورها و خرابی آن شود.‌

استفاده از فن برای توزیع مناسب جریان هوای گرم

در مورد سیستم گرمایشی مدرسه باید دقت کنید که هوای گرم تولید شده‌ به خوبی در فضای اتاق جریان پیدا کند.‌ یکی از روش‌های خوب برای توزیع مناسب جریان هوای گرم استفاده از فن است. اما به منظور ایجاد جریان هوای گرم‌ استفاده از فن در کلاس‌های درسی‌ و آموزشی توصیه نمی‌شود.‌ چرا که بیشتر فن‌ها هنگام چرخش باعث ایجاد صدا می‌شود و‌ ایجاد آلودگی صوتی در کلاس درس کار درستی نیست.‌ با این حال می‌توان در قسمت‌های دیگر مدرسه مانند سالن ورزشی‌ که اغلب دارای مساحت بزرگی نیز هستند‌، از دمنده‌ها و فن‌ها برای توزیع هوای گرم شده توسط سیستم گرمایشی کمک گرفت.‌ استفاده از فن موجب می‌شود که‌ جریان هوای گرم با قدرت و سرعت بیشتری در محیط اطراف توزیع پیدا کند.

به روز رسانی سیستم گرمایشی مدرسه

یکی دیگر از نکات گرمایش مدرسه این است که تا اندازه مکان‌ سیستم گرمایشی را‌ ارتقاء دهید. به کارگیری سیستم‌های گرمایشی جدید و مجهز به فن آوری روز مزیت‌های بسیاری به همراه خواهد داشت. باید به این نکته توجه کنید که هنگام انتخاب سیستم گرمایشی مدرسه بسیار دقت نمایید.‌ با توجه به بزرگ بودن مساحت بیشتر مدرسه‌ها و اهمیت گرمایش مناسب در محیط‌های آموزشی، باید‌ اقدام به انتخاب سیستمی ‌بکنید که به کارگیری آن‌ در عین موثر بودن مقرون به صرفه‌ نیز باشد.‌ علاوه بر قیمت خرید و نصب دستگاه گرمایشی باید به‌ هزینه به کارگیری آن در طول زمان نیز توجه کنید. به این منظور بهتر است‌ برای گرمایش مدارس سیستمی ‌را انتخاب کنید که‌ هزینه به کارگیری ارزان‌تری داشته باشند.‌ به عنوان مثال استفاده از‌ سیستم‌های گرمایشی برقی در مدارس‌ به عنوان سیستم گرمایشی اصلی یا به صورت طولانی مدت می‌تواند بسیار هزینه ‌بر باشد. زیرا همانطور که می‌دانید‌ قیمت انرژی برق در مقایسه با سوخت‌های فسیلی گران‌تر است.‌ به طور کلی بخاری‌های برقی در ساختمان‌های تجاری‌ اغلب به عنوان سیستم‌های گرمایشی جانبی به کار برده می‌شوند.

 گرمایش‌ فضای باز مدرسه

هیتر تابشی گازی

هیتر تابشی گازی

استفاده از بخاری‌های تابشی برای فضای باز مدرسه

می‌توان گفت که تمامی ‌مدرسه‌ها دارای‌ حیاط و فضای باز هستند.‌ در برخی از ساعت‌ها کودکان و دانش آموزان فعالیت‌های خود را در فضای باز یا حیاط مدرسه انجام می‌دهند. یکی از بهترین روش‌ها برای تامین گرمایش فضای باز مدرسه استفاده از بخاری‌های تابشی است.‌ بخاری‌های تابشی بدون دخالت هوا به صورت مستقیم گرما را به سطح یا اشیائی که در مسیر تابشی آنها قرار گرفته باشند، انتقال می‌دهند.‌ این ویژگی باعث می‌شود که وجود باد و جریان هوا تغییری در اثر گرمایشی بخاری‌های تابشی ایجاد نکند.‌ بنابراین کاربران می‌توانند در شرایط جوی مختلف فضای مورد نظر خود را با بخاری‌های تابشی به خوبی گرم کنند.‌ شیوه گرمایشی بخاری تابشی مانند گرم شدن کره زمین توسط نور خورشید است.‌

این بخاری‌ها امواج تابشی را به سطحی که در مسیر تابشی آنها قرار داشته باشد‌، ساطع می‌کنند.‌ به کارگیری بخاری‌های انتقال حرارت در فضای باز به دلیل وجود جریان هوا‌ روش گرمایشی موثری نخواهد بود. چرا که‌ هوای گرم شده توسط سیستم گرمایشی‌ به وسیله جریان هوا دور شده و با این روش میزان بسیار بالایی از هوای گرم تولید شده اتلاف خواهد شد.‌ به همین دلیل به کارگیری بخاری‌های انتقال حرارت در فضای باز به معنی اتلاف انرژی است. در حالی که با استفاده از بخاری‌های تابشی می‌توان به راحتی‌ فضای باز مناسبی را برای انجام فعالیت‌های دانش آموزان ایجاد کرد.

 

گرمایش سالن ورزشی مدرسه

گرمایش سالن ورزشی مدرسه

مقایسه ایمنی بخاری تابشی با بخاری شعله باز

همانطور که گفته شد یکی از مهم‌ترین نکات گرمایش مدرسه ایمنی‌ سیستم گرمایشی است.‌ باید بدانید که بخاری‌های تابشی در مقایسه با بخاری‌هایی که‌ شعله بازدارند،‌ دارای ایمنی بسیار بیشتری هستند.‌ پیشنهاد می‌کنیم بخاری‌ تابشی را در ارتفاعی نصب کنید که امکان برخورد کودکان و دانش آموزان‌ به سطح داغ آن وجود نداشته باشد.‌ برای گرم‌ کردن سالن‌های ورزشی‌ در مدارس نیز می‌توان از بخاری‌های تابشی استفاده کرد.‌ چرا که سالن‌های ورزشی دارای سقف بلند و مساحت زیادی هستند و گرم کردن آنها با استفاده از سیستم‌های گرمایشی انتقال حرارت نیازمند مصرف انرژی بالایی خواهد بود.‌ در صورت استفاده از بخاری‌های تابشی پیشنهاد می‌شود سطح بخاری را با استفاده‌ از توری‌های ایمنی‌ بپوشانید تا در صورت برخورد توپ، صدمه‌ای به آنها وارد نشود.

هنگام انتخاب مدرسه چه پارامترهایی را باید مد نظر داشته باشیم؟

در نهایت باید گفت که هنگام انتخاب مدرسه‌ به عواملی مانند بازده گرمایشی هیتر، میزان مصرف انرژی‌، نحوه مراقبت و نگهداری و همچنین ایمنی آن توجه بسیاری بکنید.‌ دنبال کردن دستورالعمل‌ها و نکات گرمایش مدرسه موجب می‌شود که که بتوانید‌ علاوه بر تامین گرمایش مناسب در میزان مصرف انرژی و هزینه‌های گرمایشی ساختمان مدرسه صرفه جویی به عمل بیاورید.

شرکت گرما سرد عرضه کننده‌ی انواع هیترها و سیستم‌های گرمایشی صنعتی و تجاری است. اگر قصد خرید بخاری یا هیتر را دارید، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم‌های گرمایشی صنعتی، ویژگی‌ها، مزایا و معایب، قیمت، و کاربردهای هر کدام از آنها با کارشناسان و مسئولان فروش شرکت گرما سرد تماس حاصل فرمایید.

منبع: contourheating

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما