رایج‌ترین انواع گرماتاب و بررسی مزایای هر کدام از آنها

سیستم گرمایشی مرکزی برقی چیست و چه مزایایی دارد؟
دی ۱۰, ۱۴۰۰
هیتر تابشی گرمایش از کف
هیتر تابشی گرمایش از کف چیست و چه مزیت‌ها و معایبی دارد؟
اسفند ۷, ۱۴۰۰
انواع گرماتاب و مزیت های آن

انواع گرماتاب و مزیت های آن

رایج‌ترین انواع گرماتاب و بررسی مزایای هر کدام از آنها

آشنایی با انواع گرماتاب و مزیت های آن به کاربران کمک ‌می‌کند تا در مورد انتخاب سیستم گرمایشی خود مناسب تصمیم درستی بگیرند. امروزه گرماتاب‌ها یا بخاری‌های تابشی در انواع مختلفی ساخته شده و به منظور تامین گرمایش در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. مزیت‌های بسیار گرماتاب‌ها باعث شده است که روز به روز بر تعداد افرادی که در موقعیت‌های مختلف از این نوع سیستم‌های گرمایشی استفاده ‌می‌کنند، افزوده شود. با توجه به افزایش کاربردهای بخاری‌های تابشی، در این نوشته به معرفی انواع گرماتاب و مزیت های آن خواهیم پرداخت. اگر شما نیز به فکر تهیه و استفاده از سیستم‌های گرمایشی تابشی هستید، پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را با دقت دنبال کنید.

 

انواع گرماتاب و مزیت های آن

انواع گرماتاب و مزیت های آن

آشنایی با انواع گرماتاب و مزیت های آن

باید به این نکته اشاره کرد که گرماتاب‌ها در مدل‌ها و طراحی‌های مختلف ساخته ‌می‌شوند تا بتوانند در شرایط و موقعیت‌های مختلف پاسخگوی نیازهای کاربران باشند. با این حال روش‌های گرمایشی بخاری‌های تابشی مانند یکدیگر است. برخلاف سیستم‌های گرمایشی انتقال حرارت که با گرم کردن هوا و جابجایی آن باعث گرم شدن هوای اتاق ‌می‌شوند، گرماتاب‌ها از طریق ساطع کردن امواج گرمایی موجب گرم شدن افراد و سطوحی ‌می‌شوند که در مسیر تابشی آنها قرار دارند. نحوه گرم شدن زمین توسط نور خورشید مثال بسیار درستی در مورد نحوه کار گرماتاب‌ها است. در حقیقت گرماتاب‌ها بدون گرم کردن هوا، انرژی گرمایی را به سطوح انتقال می‌دهند. پنل‌های یک سیستم گرمایشی مادون قرمز، مانند نور خورشید با استفاده از نور مادون قرمز کار ‌می‌کنند. شیوه گرمایشی موجب می‌شود که این سیستم‌های گرمایشی بسیار کارآمدتر از روش‌های گرمایشی سنتی باشند. بخاری‌های تابشی امواجی را ساطع ‌می‌کنند که قابل رویت با چشم انسان نیست. قرار گرفتن در مسیر تابشی این بخاری‌ها موجب ‌می‌شود که به خوبی گرمای آن را روی پوست یا لباس خود احساس کنیم. درست همانگونه که وقتی در زیر نور آفتاب می‌ایستید، نور خورشید شما را گرم ‌می‌کند. چرا که نور خورشید توسط پوست و لباس شما جذب ‌می‌شود. اما هنگامی ‌که در سایه قرار بگیرید، نخواهید توانست گرمای خورشید را احساس کنید.

گرماتاب برقی

گرماتاب برقی

 

انواع دسته‌بندی بخاری‌های تابشی

انواع بخاری تابشی را می‌توان نظر نوع سوخت و منبع تامین انرژی به بخاری‌های تابشی گازی و بخاری‌های تابشی برقی دسته بندی کرد. همچنین برخی از گرماتاب‌ها با گاز پروپان کار ‌می‌کنند. از طرف دیگر انواع گرماتاب‌ها را می‌توان با توجه به مدل و طراحی آنها به انواع هیترهای دیواری و سقفی، گرماتاب‌های ایستاده، گرماتاب‌های رومیزی، گرماتاب‌های قابل حمل و … تقسیم بندی کرد. انواع گرماتاب‌ها در اندازه‌های مختلف ساخته ‌می‌شوند و دارای توان حرارتی متفاوت هستند. آشنایی با انواع گرماتاب و مزیت های آن به کاربران کمک ‌می‌کند تا از میان انواع مختلف بخاری‌های تابشی، سیستمی ‌را انتخاب کنند که مناسب با نیازها و موقعیت مورد نظر آنها باشد. همچنین لازم است که قبل از انتخاب سیستم گرمایشی مورد نظرتان اطلاعات کافی در مورد انواع گرماتاب و مزیت های آن را کسب کنید.

مزایای گرماتاب‌ها

سرعت گرمایش بالا

بخاری‌های تابشی پرتوهایی را تولید ‌می‌کنند که اجسام و افراد موجود در اتاق آن را جذب ‌می‌کنند. این ویژگی باعث ‌می‌شود که دمای هوای محیط نیز به آرامی ‌افزایش یابد. باید این نکته اشاره کرد که سرعت گرمایشی بخاری‌های تابشی بسیار بالا است و شما می‌توانید به محض روشن کردن سیستم‌های گرمایشی تابشی، گرمای ساطع شده از آن را روی پوست خود احساس کنید. علاوه بر این، جذب گرما و دفع آن توسط اجسام باعث گرم شدن هوای اتاق به شیوه انتقال حرارت ‌نیز می‌شود. به همین دلیل استفاده از انواع بخاری تابشی می‌تواند کارایی بیشتری داشته باشد و در مقایسه با دیگر سیستم‌های گرمایشی انرژی کمتری برای تامین گرمایش مورد نیاز مصرف شود. 

بخاری برقی فضا مناسب برای فضاهای کوچک

بخاری برقی فضا یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین انواع سیستم‌های گرمایشی است که برای تامین گرمایش در اتاق‌هایی با مساحت متوسط یا کوچک بسیار مناسب خواهد بود. کاربران می‌توانند بخاری‌های برقی فضا را در مدل قابل حمل نیز تهیه کنند. بخاری‌های برقی قابل حمل فضا دارای اندازه کوچک و وزن سبکی هستند. همچنین این بخاری‌ها مجهز به چرخ یا دسته هستند که امکان جابجایی آنها را برای کاربران هرچه راحت‌تر ‌می‌کند. به این ترتیب می‌توان بخاری‌های برقی فضا را به راحتی از مکانی به مکان دیگر جابجا کرد و از قدرت گرمایشی آنها در محل مورد نیاز بهره برد. این بخاری‌ها به روش انتقال حرارت و گرم کردن هوای اتاق کار ‌می‌کنند و مدتی طول می‌کشد تا پس از روشن شدن بخاری، منطقه مورد نظر گرم شود. به همین دلیل لازم است که مدتی قبل آنها را روشن کنید تا پس از مدتی فضای مورد نظر شما به خوبی گم شود. اما بخاری‌های تابشی اثر گرمایشی بسیار سریعی دارند.

بخاری پایه تخته‌ای یا هیتر بیس برد

از دیگر بخاری‌های پرکاربرد می‌توان به بخاری‌های پایه تخته‌ای یا هیتر بیس برد اشاره کرد. این نوع از هیترها برای گرم کردن راهرو‌ها و اتاق خواب‌ها بسیار مناسب و عالی هستند. با تمام اینها ایمنی بخاری تابشی بیشتر از ایمنی به کارگیری این بخاری‌ها است. از طرفی دیگر، معمولاً بخاری‌های بیس برد توان حرارتی محدودی دارند و برای گرم کردن کل ساختمان کافی نخواهد بود.

بخاری‌های گاززا

یکی دیگر از انواع پرکاربرد سیستم‌های گرمایشی، بخاری‌های گاراژ هستند. برخی از بخاری‌های گاراژ گرمای تابشی تولید ‌می‌کنند و برای تامین گرمایش در مناطقی که عایق خوبی ندارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بخاری‌های گاراژ معمولاً دارای توان حرارتی بالایی هستند و از جمله سیستم‌های گرمایشی تجاری و صنعتی به شمار می‌آیند که برای گرم کردن فضاهای بزرگ طراحی شده‌اند. در صورتی که ساختمان شما دارای عایق‌بندی خوبی است، استفاده از این نوع بخاری‌ها در ساختمان‌های مسکونی توصیه نمی‌شود.

بخاری شومینه‌ای

بخاری‌های شومینه‌ای نیز به خاطر داشتن طراحی زیبا و ظاهر شیک، از جمله بخاری‌های محبوب در بین کاربران به شمار می‌آیند. شما می‌توانید از بخاری شومینه، علاوه بر تامین گرمایش مورد نظرتان به زیبایی دکوراسیون اتاق خود بیافزایید. برخی از بخاری‌های شومینه‌ای که دارای قیمت گران‌تری هستند، مانند یک شومینه واقعی به نظر می‌رسند. با این تفاوت که این بخاری‌ها برای تولید گرما از برق استفاده ‌می‌کنند که بسیار تمیزتر و ایمن‌تر از سوخت‌های فسیلی یا چوب و زغال است.

با وجود اینکه هر کدام از این بخاری‌ها دارای مزیت‌ها و ویژگی‌های خوب و منحصر به فرد خود هستند، گرماتاب‌ها در مقایسه با این سیستم‌های گرمایشی مزیت‌های بیشتری دارند. در ادامه به بررسی مهم‌ترین مزیت‌های گرماتاب‌ها خواهیم پرداخت.

بررسی انواع گرماتاب و مزیت های آن

یکی از دلایلی که باعث ‌می‌شود امروزه کاربران بسیاری تصمیم به جایگزین کردن سیستم‌های گرمایشی قدیمی ‌با بخاری‌های تابشی بکنند، این است که گرماتاب در مقایسه با بخاری‌های انتقال حرارت مزیت‌های بیشتری دارد. همه ما ترجیح می‌دهیم که در یک محیط آرام که دارای شرایط مناسبی است، به انجام فعالیت‌های کاری یا زندگی بپردازیم که امروزه با استفاده از گرماتاب‌ها این امکان به راحتی فراهم ‌می‌شود. در این قسمت به معرفی مهم‌ترین مزیت‌های گرماتاب خواهیم پرداخت.

تولید گرمای مطبوع و ملایم

 

گرمای مطبوع هیتر تابشی

گرمای مطبوع هیتر تابشی

 

یکی از مواردی که در مورد انواع گرماتاب و مزیت های آن باید ذکر شود این است که گرمای ساطع شده از بخاری‌های تابشی یک گرمای بسیار لطیف و مطبوع است. در صورتی که بخاری در فاصله استاندارد نصب شود، حرارت ساطع شده از بخاری‌های تابشی به هیچ وجه آزاردهنده نخواهد بود.

کارکرد بدون سروصدا

از طرف دیگر، بخاری‌های تابشی بسیار بی سر و صدا هستند ‏و و هنگام کار باعث ایجاد صدای زیاد و نویز نمی‌شوند. دلیل بی صدا بودن گرماتاب‌ها این است که معمولاً در ساخت آنها از فن استفاده نمی‌شود. باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی از بخاری‌های تابشی نیز برای هرچه بیشتر کردن اثر گرمایشی مجهز به فن هستند. بنابراین اگر می‌خواهید از بخاری تابشی در محیطی استفاده کنید که در آن به آرامش و سکوت نیاز است، هیتری را انتخاب نمایید که دارای فن نباشد. آرام و بی صدا بودن بخاری‌های تابشی برای استفاده از آنها در اتاق‌ها یا مکان‌های که به سکوت و آرامش در آنها نیاز است، می‌تواند یک روش گرمایشی ایده‌آل باشد. برای مثال امروزه از گرماتاب‌ها برای تامین گرمایش اتاق خواب‌ها، کلاس‌های درس و سالن‌های مطالعه، آسایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها، و … بهره برده ‌می‌شود. گرماتاب‌ها با استفاده از کویل‌های داغ گرما را به صورت یکنواخت تولید ‌می‌کند و انعکاس آن به سمت بیرون باعث ‌می‌شود که گرمای ملایم و مطبوعی تولید شود.

ایجاد گرمای سالم با استفاده از گرماتاب

گرمای تولید شده توسط ‌گرماتاب در مقایسه با دیگر سیستم‌های گرمایشی سالم‌تر است. چرا که استفاده از گرماتاب باعث سوختن اکسیژن هوا یا کاهش رطوبت در هوا نمی‌شود. در حالی که سیستم‌های گرمایشی قدیمی‌ رطوبت هوا را کاهش می‌دهند و این امر باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند خشکی پوست و علائم و عوارضی مانند خشکی گلو و خارش چشم ‌می‌شود. از آنجایی که گرماتاب‌ها با ساطع کردن نور باعث ایجاد گرما ‌می‌شوند، می‌توانید مانند نور خورشید از قرار گرفتن در محدوده گرمایشی بخاری‌های تابشی لذت ببرید. باید اضافه کرد که حتی استفاده از گرماتاب می‌تواند به بهتر شدن گردش خون و کاهش فشار خون کمک کند.

تولید گرمای متمرکز توسط گرماتاب

همانطور که قبلاً گفته شد، هیترهای تابشی گرمای مستقیم و متمرکزی را ایجاد ‌می‌کنند. به همین دلیل استفاده از آنها برای گرمایش نقطه‌ای می‌تواند بسیار موثر باشد. اگر در محیطی زندگی یا کار می‌کنید که نیازی به گرم کردن کل فضا ندارید، می‌توانید برای گرم کردن منطقه مورد نظر خود از بخاری تابشی استفاده کنید. این کار باعث کاهش چشمگیر انرژی و در نتیجه کاهش هزینه‌های گرمایش خواهد شد.

قابلیت تامین گرمای مورد نیاز در هوای بسیار سرد

با توجه به اینکه شیوه گرمایشی هیترهای تابشی به صورت مستقیم است و این بخاری‌ها با گرم کردن هوا باعث بالا رفتن درجه‌ی فضای اطراف خود نمی‌شوند، می‌توان به منطور تامین گرمایش در هوای بسیار سرد نیز روی آنها حساب کرد. وجود باد و جریان هوا تاثیری در عملکرد و اثر گرمایشی بخاری گرمایشی نخواهد داشت. با توجه به این ویژگی استفاده از گرماتاب در فضای باز و در شرایط جوی مختلف یک روش گرمایشی مناسب و ایده‌آل به شمار می‌آید.

گرمایش سریع

گرمایش سریع هیتر تابشی

گرمایش سریع هیتر تابشی

 

یکی دیگر از نکات مرتبط با انواع گرماتاب و مزیت های آن بالا بودن سرعت گرمایشی در بخاری‌های تابشی مختلف است. گرماتاب‌ها اثر گرمایشی فوری دارند. بنابراین لازم نخواهد بود که شما مدتی قبل بخاری را روشن کنید و منتظر بمانید تا فضای مورد نظر شما گرم شود. در واقع امواج گرمایی در عرض چند ثانیه در محدوده گرمایشی بخاری گسترش یافته و باعث گرم شدن آن خواهند شد.

سازگار بودن گرماتاب‌ها با محیط زیست

امروزه سازگار بودن سیستم‌های گرمایشی با محیط زیست نزد کاربران و تولیدکنندگان دارای اهمیت بسیاری است. با توجه به کم مصرف بودن گرماتاب و راندمان بالای آنها، این بخاری‌ها در رده سیستم‌های گرمایشی سازگار با محیط‌ زیست قرار می‌گیرند. از طرف دیگر گرماتاب‌های برقی بدون سوزاندن سوخت‌های فسیلی و اکسیژن موجود در هوا ‌کار کرده و به این ترتیب آسیب کمتری به محیط زیست وارد ‌می‌کنند. همچنین با توجه به شیوه مستقیم گرمایشی آنها، انرژی گرمایی تولید شده اتلاف نمی‌شود.

مقرون به صرفه بودن گرماتاب‌ها

هیتر تابشی گازی

هیتر تابشی گازی

 

باید به این نکته اشاره کرد که گرماتاب‌ها تقریباً نزدیک به ۱۰۰% از انرژی دریافتی را به انرژی گرمایی تبدیل ‌می‌کنند. به دلیل این ویژگی، بخاری‌های تابشی برای تولید گرما در مقایسه با دیگر سیستم‌های گرمایشی انرژی بسیار کمتری مصرف ‌می‌کنند. باید به این نکته توجه کرد که به دلیل گران بودن انرژی برق در مقایسه با سوخت‌های فسیلی، به کارگیری طولانی مدت هیترهای برقی می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های گرمایشی شود. با این حال بخاری‌های تابشی گازی از مقرون به صرفه‌ترین سیستم‌های گرمایشی به شمار می‌آیند.

نگهداری آسان و ایمنی بالا

نصب گرماتاب

نصب گرماتاب

 

از دیگر مزیت‌های گرماتاب می‌توان به شیوه نگهداری آسان آنها و داشتن ایمنی بالا اشاره کرد. به خصوص بخاری‌های برقی تابشی شیوه به‌ کارگیری بسیار راحتی دارند. به دلیل نداشتن شعله‌ی باز، بخاری‌های برقی تابشی دارای ایمنی بالایی هستند و به کارگیری آنها در موقعیت‌هایی که ایمنی سیستم گرمایشی در آنها اهمیت بیشتری دارد، یک روش موثر و پر کاربرد است.

در صورتی که در مورد انواع گرماتاب و مزیت های آن سوالی برای شما مطرح شده است، می‌توانید از کارشناسان شرکت گرماسرد راهنمایی بگیرید. همچنین اگر نظری در این مورد دارید، خوشحال می‌شویم که آن را با ما در میان بگذارید.

 

منبع: infraredheatingsupplies

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما