تعمیر هیتر : آشنایی با مشکلات رایج سیستم های گرمایشی و نکات مهم در مورد تعمیر آنها

هیتر گازی قارچی
معرفی هیتر گازی قارچی و آشنایی با مزیت‌ها و کاربردهای آن
فروردین ۳۰, ۱۳۹۹
نگهداری کوره
نگهداری کوره : نکات مهم در مورد نگهداری مناسب از کوره
اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۹
تعمیر هیتر

Portrait of a smiling plumber at work

تعمیر هیتر در زمان مناسب می تواند از بروز آسیب های بیشتر به سیستم گرمایشی در آینده جلوگیری کند. در بیشتر ساختمان های تجاری و صنعتی هزینه‌ی بالایی را صرف تهیه و به کارگیری هیترهای صنعتی و تامین گرمایش می‌شود. به همین دلیل عملکرد صحیح سیستم‌های گرمایشی می‌تواند روی هزینه‌های مربوط به مصرف انرژی توسط هیتر و بازده تولیدی و صنعتی تاثیر بالایی داشته باشد. از این رو لازم است که در صورت بروز هرگونه مشکل اقدامات لازم جهت تعمیر هیتر خود را انجام دهید. مشکلات رایج به وجود آمده در سیستم‌های گرمایشی می‌‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در این متن به بررسی مشکلات رایج در هیترها، نحوه‌ی جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر و همچنین نکات مهم در مورد تعمیر هیتر خواهیم پرداخت.

تعمیر هیتر

تعمیر هیتر

نکات مهم در مورد تعمیر هیتر

عملکرد نامناسب قطعات و اجزای هیتر می‌تواند عملکرد کل سیستم گرمایشی را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین لازم است که با عوامل مختلفی که باعث بروز مشکل در هیتر می‌شوند، آشنا شوید تا بتوانید اقدامات لازم و مناسب برای تعمیر هیتر خود را انجام دهید. در ادامه‌ی مطلب به ۱۰ عامل مهم که باعث به وجود آمدن مشکل در سیستم‌های گرمایشی می‌شوند اشاره خواهیم کرد.

مراقبت و نگهداری نادرست از هیتر

باید بدانید که هیتر شما به صورت مداوم نیاز به نگهداری و مراقبت و بررسی دارد. اگر در زمان مناسب نسبت به بررسی نظافت قطعات هیتر مانند مشعل، فیلترهای هوا، و سیستم کانال کشی آن دقت نکنید، در آینده با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد. بروز مشکل در قسمت‌های مختلف هیتر به علت عدم مراقبت و نگهداری صحیح آن باعث افزایش میزان مصرف انرژی و تضعیف عملکرد گرمایشی آنها خواهد شد.

فیلتر هوای کثیف و رسوب گرفته

در صورتی که فیلتر هوای هیتر شما کثیف شده باشد یا به علت عدم نظافت به موقع رسوب زیادی در آن جمع شده باشد، کوره‌ی هیتر عملکرد مناسبی نخواهد داشت و با مشکل مواجه خواهد شد. البته باید به این نکته توجه کنید که مشکلات به وجود آمده در فیلتر هوا به نوع فیلتری که استفاده می‌کنید نیز بستگی دارد. فیلتر هوا نقش بسیار مهمی در تولید هوای گرم و باکیفیت و پاک دارد. کثیف بودن فیلتر هوا ممکن است موجب ورود آلودگی همراه با جریان هوای گرم به فضای داخلی ساختمان شده و مشکلات بسیاری را برای افراد حاضر در ساختمان به وجود بیاورد.

بیشتر بخوانید:  مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد نگهداری کوره صنعتی بدانید.

عمر مفید هیتر

این امر یک مشکل عادی است که با گذشت زمان و استفاده‌ی طولانی مدت از سیستم‌های گرمایشی از عمر مفید آنها کاسته شده و به مرور زمان عملکرد هیتر با مشکل مواجه می‌شود. در صورتی که سال‌های طولانی است که از هیتر استفاده می‌کنید، بروز مشکلات متعدد در سیستم گرمایشی قدیمی یک مسئله‌ی عادی است. نگهداری مناسب از هیتر می‌تواند طول عمر مفید آن را افزایش دهد. با این حال در صورتی که هیتر شما به علت قدیمی بودن دارای مشکلات فراوانی است، پیشنهاد می‌کنیم آن را با یک هیتر جدید کم مصرف و پر قدرت جایگزین کنید.

خرابی ترموستات

ترموستات

ترموستات

یکی از مشکلاتی که باعث عملکرد نادرست هیتر می‌شود، خرابی ترموستات آن است. وظیفه‌ی اصلی ترموستات کنترل دما است و در صورتی که ترموستات کار خود را به به درستی انجام ندهد، هیتر قادر نخواهد بود که نیازهای گرمایشی مورد نظر شما را به خوبی تامین کند.

خرابی چراغ پیلوت

در هیترهای گازی چراغ پیلوت باعث می‌شود که کوره، هوای گرم را تولید کند. در سیستم‌های گرمایشی دیگر، سیستم کنترل جرقه این کار را انجام می‌دهد. در صورتی که چراغ پیلوت یا سیستم کنترل جرقه خراب شوند، قادر به تامین انرژی گرمایی مورد نیاز خود نخواهید بود.

عدم دریافت گرما

در صورتی که چراغ پیلوت یا سیستم کنترل جرقه روشن است و شما هیچ گرمایی را از هیتر خود دریافت نمی‌کنید، باید مشکل را در ترموستات، انشعاب گاز یا منبع تامین انرژی جستجو کنید.

عدم دریافت گرمای کافی

باید بدانید که یک فیلتر رسوب گرفته ممکن است موجب شود که سیستم گرمایشی نتواند گرمای کافی و مورد نیاز شما را تامین کند. در صورتی که فیلتر شما تمیز است و رسوب نگرفته است و با این حال گرمای کافی از هیتر خود را دریافت نمی‌کنید، ممکن است مشکل ناشی از این باشد که هیتر در مقایسه با مساحت اتاق مورد نظر شما کوچک است و توان حرارتی لازم برای تامین گرمای مورد نیاز محیطی به مساحت اتاق مورد نظر شما را ندارد. هنگام خرید هیتر باید دقت کنید که توان حرارتی مناسب با مساحت و شرایط ساختمان مورد نظر شما باشد.

روشن و خاموش شدن هیتر به صورت مداوم

اگر هیتر شما به صورت مداوم روشن و خاموش می‌شود، ممکن است مشکل ناشی از عملکرد نادرست ترموستات باشد. در این گونه مواقع بهتر است که ترموستات را دوباره تنظیم کنید. در غیر این صورت ممکن است این مشکل ناشی از فیلتر کثیف و رسوب گرفته یا جریان هوای نامناسب باشد.

به گوش رسیدن صداهای زیاد و غیر معمول از هیتر

تولید صدا توسط هیتر در هنگام کار یک مساله‌ی عادی است. اما در صورتی که صداهای غیر معمول مانند صدای مداوم لرزش شما به گوش می‌رسد، ممکن است که هیتر شما با مشکل فنی مواجه شده باشد. به گوش رسیدن صدای زیاد و غیر معمول از هیتر ممکن است نشان ‌دهنده‌ی کاهش میزان جریان هوا و مشعل کثیف نیز باشد.

عملکرد نادرست دمنده

 

تعمیر فن

تعمیر فن

 

در صورتی که پس از خاموش شدن هیتر، دمنده یا فن مدتی کار می‌کند، باید بدانید که دمنده با مشکل مواجه شده است. این مشکل می‌تواند ناشی از خراب شدن یا شکسته شدن یک قطعه در فن سیستم گرمایشی باشد. فن یا دمنده نقش مهمی در توزیع گرمای هوای ایجاد شده توسط هیتر دارد و عملکرد صحیح آن بازده گرمایشی هیتر را افزایش خواهد داد. بنابراین بهتر است از صحت عملکرد فنی دمنده‌ی هیتر اطمینان حاصل پیدا کنید. وجود خمیده‌گی و شل شدن فن می‌تواند یکی از مشکلات رایج دیگر در هیترها باشد. باید دقت کنید که شل شدن و خمیده‌گی تیغه‌های فن می‌تواند باعث صدمه رساندن به قطعات دیگر هیتر شود و لازم است که در سریع‌ترین زمان ممکن است نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با همکاران فروش ما در شرکت تولیدی گرما سرد تماس حاصل فرمایید.

منبع: enhancedheatingandair

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما