نگهداری کوره : نکات مهم در مورد نگهداری مناسب از کوره

تعمیر هیتر
تعمیر هیتر : آشنایی با مشکلات رایج سیستم های گرمایشی و نکات مهم در مورد تعمیر آنها
اردیبهشت ۶, ۱۳۹۹
بخاری استخر
آشنایی با رایج‌ترین انواع بخاری استخر
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۹
نگهداری کوره

نگهداری کوره

نگهداری کوره و مراقبت صحیح از آن نقش بسیار مهمی در بهبود عملکرد آن و افزایش طول عمر مفید آن خواهد داشت. باید بدانید که کوره‌ها نقش اصلی تامین گرمایش را در ساختمان‌های تجاری و صنعتی دارند.  در بیشتر ساختمان‌های صنعتی نیز هزینه‌ی بالایی صرف تامین گرمایش می‌شود. بنابراین نگهداری مناسب کوره دارای اهمیت بسیاری در ساختمان‌های تجاری و صنعتی است. در صورت عدم توجه به نکات نگهداری کوره ممکن است برخی از قطعات آن با مشکل مواجه شده و در صورت عدم تعمیر به موقع و صحیح آن، کل سیستم گرمایشی صدمه ببیند یا به صورت کامل از کار بیفتد. در این مطلب به معرفی نکات مهم در مورد نگهداری کوره و بررسی روش‌های مراقبت مناسب از قطعات مختلف کوره خواهیم پرداخت.

 

نگهداری کوره

نکات مهم در مورد نگهداری کوره

برای اینکه بتوانید از کوره‌ی خود به صورت مناسب نگهداری کنید و طول عمر آن را افزایش دهید، باید به صورت مرتب قطعات مختلف و عملکرد صحیح آنها را مورد کنترل و بررسی قرار دهید. در ادامه‌ی مطلب شما را با نحوه‌ی نگهداری مناسب کوره و اجزایی که باید به صورت مرتب آنها را کنترل کنید، آشنا خواهیم کرد.

یکی از نکات مهمی که در مورد نگهداری کوره باید به آن توجه کنید، تعویض به موقع فیلترهای آن است. فیلترهای کوره نقش مهمی در تولید هوای با کیفیت و بدون آلودگی دارند. لازم است که هر ۳ ماه یک بار فیلترهای کوره را مورد بررسی قرار دهید تا از تمیز بودن و صحت عملکرد آنها اطمینان حاصل پیدا کنید. بررسی و تعویض فیلترهای کوره کار سختی نیست و معمولاً کاربران می‌توانند بدون کمک گرفتن از افراد متخصص این کار را انجام دهند.

بیشتر بخوانید:  کوره هوای گرم انرژی مصرفی گازی ، گازوئیلی و دوگانه سوز گرماسرد

 

 

مشعل کوره

 

یکی دیگر از قطعاتی که باید به آن توجه کافی داشته باشید، مشعل کوره است. مشعل کوره باید تمیز بوده و به دور از هرگونه آلودگی باشد. ممکن است در طول زمان مشعل کوره کثیف شود و گرد و خاک و آلودگی‌های دیگری در آن جمع و انباشته شوند. باید گفت که برای تمیز کردن مشعل کوره لازم است که از یک فرد متخصص کمک بگیرید. در بیشتر مواقع خرابی مشعل‌ها به دلیل کثیف بودن آنها است و شما می‌توانید با تمیز کردن مشعل مشکل کوره‌ی خود را حل کنید.

دمنده‌های کوره نیز یکی از قطعاتی هستند که نیاز به نگهداری و مراقبت دارند. دمنده قطعه‌ای از کوره است که نقش اصلی تولید فشار هوا و ایجاد جریان هوا برای حرکت آن در کانال‌ها و انتقال هوا به محیط مورد نظر دارد. دمنده یکی از قطعات اصلی کوره به شمار می‌آید و معیوب بودن آن می‌تواند باعث کاهش چشمگیر عملکرد سیستم گرمایشی شود. یکی از مشکلات رایج پیش آمده برای کوره‌ها این است که کاربران به طور منظم دمنده را تمیز نمی‌کنند. وجود آلودگی و گرد و غبار روی دمنده می‌تواند تعادل حرکت آن را به هم بزند. همچنین تمیز نبودن دمنده باعث می‌شود که هوا همراه با آلودگی و گرد و غبار وارد محیط داخلی ساختمان شده و باعث ایجاد آلودگی شود. علاوه بر این، باید دقت کنید که تیغه‌های دمنده سالم و صاف باشند. وجود خمیدگی روی تیغه‌های دمنده یا شل بودن آن می‌تواند باعث صدمه رسیدن به قطعات دیگر کوره شود و مشکلات جدی برای سیستم گرمایشی به وجود بیاورد.

یکی دیگر از نکاتی که به منظور نگهداری کوره باید به آن توجه کنید، میله‌ی سنجش شعله است. یکی از مشکلات رایجی که برای بیشتر کوره‌ها پیش می‌آید، این است که کاربران به تمیز بودن میله‌ی سنجش شعله اهمیتی نمی‌دهند. یکی از نشانه‌های کثیف بودن میله‌ی سنجش شعله این است که کوره به طور مکرر روشن و خاموش می‌شود و به صورت ثابت روشن باقی نمی‌ماند. این مشکل به این دلیل پیش می‌آید که شعله به صورت مکرر روشن می‌شود تا کوره را روشن کند، اما توسط سیستم ایمنی کوره خاموش می‌شود.

مشکلات رایج در مورد کوره‌ها

 

تعمیر کوره صنعتی

 

باید بدانید که حتی اگر به صورت مناسب و مکرر از کوره‌ی خود نگهداری کنید، کوره پس از مدتی عمر مفید خود را از دست داده و با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد. با این حال مراقبت و نگهداری مناسب می‌تواند تا اندازه‌ی چشمگیری در افزایش طول عمر کوره و بهبود عملکرد گرمایشی آن تاثیر داشته باشد. برای مثال اگر بیش از ۱۰ سال است که از کوره استفاده می‌کنید و چندین بار نسبت به تعمیر قطعات مختلف آن اقدام کرده‌اید، برای شما مقرون به صرفه‌تر خواهد بود که به جای صرف هزینه‌های مکرر جهت تعمیر کوره، کوره‌ی جدیدی را خریداری کرده و آن را با کوره‌‌ قدیم جایگزین کنید.

رایج‌ترین مشکلات مربوط به کوره‌‌ها

معیوب بودن شیر گاز کوره

ممکن است شیر گاز کوره معیوب باشد. در صورت بروز مشکل در این قسمت باید نسبت به تعمیر یا تعویض شیر گاز کوره اقدام کرد.

مشکل در ترموکوپل کوره

گاهی اوقات ممکن است مشکل به وجود آمده مربوط به ترموکوبل کوره باشد. بنابراین هر از چند گاهی ترموکوبل کولر را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مشکلی در این قسمت وجود ندارد.

کثیف بودن شعله

سنسور شعله کثیف می‌تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد کوره شود. با اینکه کثیف بودن سنسور شعله یک مشکل ساده و رایج است که برای بیشتر کوره‌ها پیش می آید، می‌تواند عملکرد صحیح کوره را تحت تاثیر قرار دهد.

خرابی موتور دمنده

از دیگر مشکلات رایج پیش آمده برای کوره‌ها خرابی موتور دمنده‌ی آنها است. موتور دمنده وظیفه‌ی اصلی به کار انداختن دمنده را دارد و در صورت معیوب بودن موتور، هوای گرم تولید شده توسط کوره به صورت مناسب توزیع نخواهد یافت.

باید بدانید که کوره‌ها دارای ۲ دمنده هستند و یکی از دمنده‌ها در قسمت داخلی کوره واقع شده است. دمنده‌ی داخلی هوای بیرون را به سمت کوره هدایت می‌کند و معیوب بودن آن می‌تواند باعث عدم عملکرد صحیح کوره شود.

یکی دیگر از قسمت‌هایی که موجب ایجاد مشکل در عملکرد صحیح کوره‌ها می‌شود، برد کنترل آنها است. لازم است که به طور منظم برج کنترل کوره را مورد بررسی و کنترل قرار دهید تا نسبت به عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل پیدا کنید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم‌های گرمایشی صنعتی می‌توانید با همکاران ما در شرکت گرما سرد تماس حاصل فرمایید.

منبع: tlcplumbing

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما