پرکاربردترین هیتر‌ها‌ : بررسی و مقایسه ویژگی‌های هیترهای پرکاربرد

نکات گرمایش مدرسه
نکات گرمایش مدرسه : معرفی موارد مهم در مورد گرمایش مدارس
آذر ۲۴, ۱۳۹۹
مزیت های گرمایش ژئوترمال
بررسی مهم‌ ترین مزیت های گرمایش ژئوترمال و استفاده از این سیستم
دی ۶, ۱۳۹۹
مقایسه پرکاربردترین هیتر‌ها‌

مقایسه پرکاربردترین هیتر‌ها‌

با توجه به متنوع بودن سیستم‌های گرمایشی موجود در بازار، مقایسه پرکاربردترین هیتر‌ها‌ به کاربران کمک می‌کند تا بتوانند‌ هیتری را انتخاب کنند که مناسب با نیازهای سرمایشی و شرایط مورد نظر آنها باشد.‌ در فصل‌های‌ سرد سال تامین گرمایش مناسب در ساختمان‌های تجاری و صنعتی و همچنین مسکونی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.‌ به همین دلیل کاربران سیستم‌های گرمایشی‌ مختلفی را برای تولید هوای گرم و مطبوع در‌ محیط مورد نظر خود‌ به کار می‌برند.‌ برخی از سیستم‌های گرمایشی به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند توسط تعداد بیشتری از کاربران‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند.‌ بخاری‌های فن دار، بخاری‌های گازی‌ و بخاری‌های سرامیکی  از مجبوب‌ترین و پرکاربردترین انواع هیتر‌ها به شمار می‌آیند. مقایسه پرکاربردترین هیتر‌ها‌ و به کارگیری هیتری که ویژگی‌های آن مناسب با شرایط و نیازهای سرمایشی شما باشد،‌ باعث خواهد شد که گرمای‌ مورد نیاز خود را به راحتی تامین کرده و‌ هزینه کمتری را بابت گرمایش پرداخت نمایید. با توجه به اهمیت انتخاب هیتر مناسب در‌ این نوشته به مقایسه پرکاربردترین هیتر‌ها‌ و بررسی ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

مقایسه پرکاربردترین هیتر‌ها

مقایسه پرکاربردترین هیتر‌ها

معرفی انواع بخاری و مقایسه پرکاربردترین بخاری‌ها

هنگامی‌ که از ویژگی‌ها و قابلیت‌های هر نوع سیستم گرمایشی اطلاع کافی داشته باشید، می‌توانید‌ بفهمید که چه‌ عواملی باعث می‌شود که آن نوع هیتر‌ برای شما مناسب باشد.‌ در این نوشته به معرفی ویژگی‌های‌ ۳ نوع هیتر که‌ از محبوب‌ترین و‌ پرکاربردترین سیستم‌های گرمایشی به شمار می‌آیند، خواهیم پرداخت و شما را با مهم‌ترین خصوصیات هر کدام از آنها آشنا خواهیم کرد.‌ با مطالعه این مطلب و‌ مقایسه پرکاربردترین هیتر‌ها‌ می‌توانید اطلاعات کافی را در مورد‌ نکات مثبت و منفی و همچنین تفاوت‌های هر کدام از‌ آنها را به دست بیاورید.‌ در ادامه مطلب انواع بخاری پرکاربرد‌ را به شما معرفی کرده و ویژگی‌های آنها را‌ مورد مطالعه و بررسی قرار خواهیم داد.

بخاری فن دار

بخاری فن دار

بخاری فن دار

 

بخاری فن‌دار

به منظور مقایسه پرکاربردترین هیتر‌ها لازم است که با ویژگی‌های بخاری فن دار آشنا شوید.‌ بخاری فن دار که به عنوان فن هیتر نیز شناخته می‌شود، یکی از پرکاربردترین سیستم‌های گرمایشی در انواع ساختمان‌های تجاری و صنعتی به شمار می‌آید. همانطور که می‌توانید از اسم آن حدس بزنید، یکی از اجزای اصلی بخاری فن دار‌، قطعه‌ی دمنده یا فن است.‌ وظیفه اصلی فن این است که گرمای تولید شده توسط هیتر را در محیط اطراف توزیع کند.‌ دمنده یا فن با ایجاد جریان هوای گرم‌ موجب می‌شود که هوای گرم به قسمت‌های مختلف ساختمان برسد‌ و به این ترتیب هوای محیط مورد نظر‌ به صورت یکنواخت گرم شود.‌ در واقع با استفاده از فن هوای گرم به نقاط مختلف اتاق می‌رسد و‌ هیچ قسمتی‌ از محیط‌ ساختمان سرد باقی نمی‌ماند.

انواع بخاری فن‌دار

باید گفت که بخاری‌های‌ فن دار در انواع مختلف ساخته می‌شوند.‌ کاربران می‌توانند با توجه به نیازها و شرایط خود‌ هیتری را انتخاب کنند که‌ مناسب با نیازهای گرمایشی آنها باشد.‌ به عنوان مثال‌ کاربران باید در نظر بگیرند که هیتری را انتخاب نمایند که اندازه و توان حرارتی آن مناسب با مساحت و شرایط دیگر ساختمان، مانند نحوه‌ی عایق بندی آن، باشد‌ تا بتوانند گرمای مورد نیاز خود را تامین کنند.‌ از طرف دیگر بخاری‌های فن دار در مدل‌های مختلف ساخته می‌شوند و می‌توان آنها را به صورت بخاری‌های رومیزی‌، بخاری‌های ایستاده‌، بخاری‌های دیواری‌ و‌… تهیه کرد.

مزایای بخاری فن‌دار

هر کدام از انواع بخاری دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند. برای مثال بخاری‌های فن دار دیواری برای به کارگیری در آن دسته از ساختمان‌هایی که با مشکل فضا روبرو هستند، سیستم‌های گرمایشی ایده‌آلی به شمار می‌آیند.‌ از طرف دیگر منبع تامین انرژی بخاری‌های فن دار با یکدیگر متفاوت است.‌ از پرکاربردترین بخاری‌های فن دار‌ می‌توان به فن هیترهای برقی‌ اشاره کرد.‌ بیشتر بخاری‌های برقی فن دار شیوه‌ نصب و به کارگیری بسیار آسانی دارند.‌ در واقع اغلب اوقات کاربران می‌توانند با قرار دادن بخاری در‌ مکان مورد نظر و اتصال آن به پریز برق به راحتی از اثر گرمایشی آن بهره ‌مند شوند.‌ باید اضافه کرد که بیشتر بخاری‌های فن دار برقی دارای قابلیت حمل و نقل و جابه‌جایی آسانی هستند و به راحتی می‌توان آنها را از مکانی به مکان دیگر‌ جا به جا کرد.‌ وزن هیترهای فن دار برقی‌ معمولاً سبک است و‌ معمولاً این بخاری‌ها دارای‌ اندازه‌ی کوچک‌تری نیز هستند. همچنین بیشتر این هیترها دارای چرخ‌ها یا دسته‌ای هستند که امکان‌ جا به جایی آنها را هر چه راحت‌تر می‌کند.‌ بخاری‌های فن دار قابل حمل‌ هیترهای بسیار ایده آلی برای گرمایش نقطه‌ای‌ به شمار می‌آیند.‌ باید دقت کرد که به دلیل گران بودن قیمت انرژی برق،‌ این هیترها معمولا به عنوان سیستم گرمایشی جانبی به کار برده می‌شوند.

فن هیتر برقی

فن هیتر برقی

 

سرعت بالای گرمایش بخاری فن‌دار

یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های بخاری فن دار بالا بودن سرعت گرمایشی آن است. بخاری‌های فن دار‌ این قابلیت را دارند که در مدت زمان کوتاهی محیط‌های بسته را سریع‌تر از انواع دیگر بخاری‌ها گرم کنند. این ویژگی باعث می‌شود که به کارگیری بخاری‌های فن دار مقرون به صرفه نیز باشد.‌ از آنجا که گرمای تولید شده توسط بخاری‌های فن دار بلافاصله به کمک فن از بخاری دور‌ شده و به محیط داخل اتاق منتقل می‌گردد‌.

ایمنی بالای بخاری فن‌دار

بخاری‌های فن‌دار دارای ایمنی‌ بالایی نیز هستند.‌ بسیاری از بخاری‌های فن دار دارای دکمه‌های تنظیماتی هستند که به کاربران اجازه می‌دهند که‌ درجه هوا و‌ سرعت‌ انتقال جریان هوای گرم را کنترل کنند.‌ بیشتر بخاری‌های فن دار جدید نیز مجهز به ترموستات هستند.‌ ترموستات قطعه‌ای است که روی سیستم گرمایشی نصب شده و به صورت اتوماتیک کنترل دمای آن را انجام می‌دهد.‌ کاربران می‌توانند با تنظیم ترموستات روی درجه مورد نظر‌ محیط اتاق را روی دمای مطلوب‌ به صورت ثابت نگه دارند.‌ همچنین ترموستات باعث افزایش ایمنی هیتر می‌شود. چرا که با داغ شدن بیش از اندازه‌ی هیتر، ترموستات به صورت اتوماتیک‌ موجب می‌شود که بخاری خاموش گردد.‌ علاوه بر این بیشتر بخاری‌های فن دار دارای استانداردهای ایمنی هستند.‌ باید اضافه کرد که آن دسته از بخاری‌هایی که دارای بدنه فولادی باشند، ایمنی بیشتری در مقایسه با بخاری‌های با بدنه پلاستیکی خواهند داشت.‌ چرا که ممکن است بدنه پلاستیکی با بالا رفتن حرارت‌ ذوب شود.

به کارگیری بخاری‌های فن دار برای‌ فضاهایی که دارای رطوبت بالایی هستند، و همچنین فضاهای بسته بسیار مناسب است.‌ این بخاری‌ها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و با انتخاب اندازه مناسب هیتر می‌توانید به راحتی اتاق‌هایی‌ با مساحت بزرگ را نیز به سرعت گرم کنید.

بخاری گازی

بخاری گازی

بخاری گازی

 

بخاری گازی یکی دیگر از پرکاربردترین انواع سیستم‌های گرمایشی به شمار می‌آید.‌ با کسب اطلاعات کافی در مورد ویژگی‌های بخاری گازی و مقایسه پرکاربردترین هیتر‌ها‌ می‌توانید بفهمید که آیا این هیتر برای شما مناسب است یا خیر.‌ بخاری‌های گازی با سوزاندن گاز طبیعی‌ باعث تولید گرما می‌شوند.‌ برخی دیگر از بخاری‌های گازی نیز از گاز بوتان، گاز پروپان، یا گاز مایع برای تولید گرما استفاده می‌کنند. اما متداول‌ترین سوخت برای بخاری‌های گازی همان گاز طبیعی است و‌ توسط تعداد بسیاری از کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم گاز شهری نیز از گاز طبیعی استفاده می‌کند.

مزایای استفاده از گاز طبیعی

باید به این نکته اشاره کرد که گاز طبیعی بسیار مقرون به صرفه است.‌ به همین دلیل به کار گیری بخاری گازی نیز در مقایسه با دیگر بخاری‌ها ارزان‌تر خواهد بود.‌ از طرف دیگر گاز طبیعی در مقایسه با دیگر گازها آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌کند.

قابلیت حمل‌ونقل بخاری‌های گازی

بخاری‌های گازی در انواع مختلف ساخته شده و در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.‌ برخی از بخاری‌های گازی نیز دارای قابلیت حمل و نقل و جا به جایی هستند. این نوع بخاری‌های گازی معمولاً دودکش ندارند. به همین دلیل بسیار مهم است که در صورت استفاده از بخاری گازی بدون دودکش حتماً نکات ایمنی را رعایت کنید. چرا که گاز طبیعی‌ می‌تواند بسیار قابل احتراق باشد و‌ در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های ایمنی‌ باعث ایجاد خطراتی مانند آتش سوزی‌ آیا انتشار گازهای سمی ‌در محیط اتاق گردد.‌ پیشنهاد می‌شود از بخاری‌های گازی بدون دودکش‌ در محیط‌هایی استفاده کنید که تهویه مناسبی داشته باشند.‌ در صورت به کارگیری این بخاری‌ها لازم است که همواره‌ به صورت مکرر عملکرد صحیح و ایمنی آنها را مورد بررسی قرار دهید.

خاموش شدن اتوماتیک در صورت گرم شدن بیش از اندازه یا خاموش شدن شعله‌ی احتراق

بیشتر بخاری‌های گازی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت گرم شدن بیش از اندازه یا خاموش شدن شعله‌ی احتراق، به صورت اتوماتیک خاموش شوند.‌ این ویژگی باعث می‌شود که گاز در محیط اتاق انتشار پیدا نکند یا داغ شدن بیش از اندازه هیتر باعث ایجاد آتش سوزی نگردد.‌ یکی از نکات مهم در مورد بخاری‌های گازی این است که هنگام خرید آنها‌ ایمنی و استاندارد بودن آنها را حتماً مورد بررسی قرار دهید.

کیفیت گرمای بالای تولید شده توسط بخاری گازی و هزینه مصرفی کم

گرمای تولید شده توسط بخاری‌های گازی گرمای بسیار لطیف و مطبوعی است.‌ استفاده از گاز طبیعی برای گرمایش ساختمان‌های مسکونی یک گزینه بسیار پرکاربرد است‌ و باعث می‌شود که بتوانید در روزهای سرد سال محیط گرم و دنجی را برای زندگی فراهم کنید.‌ از طرف دیگر بخاری‌های گازی بسیار کارآمد‌ هستند و توان حرارتی آنها‌ بالا است.‌ به همین دلیل در بیشتر ساختمان‌های تجاری و صنعتی نیز از انواع بخاری‌های گازی صنعتی برای تامین گرمایش استفاده می‌شود. با توجه به ارزان بودن سوخت گاز در مقایسه با انرژی‌های دیگر، مانند انرژی برق،‌ باعث کاهش هزینه‌های‌ گرمایشی و صرفه‌ جویی در مبلغ‌ قبض‌های مربوط به پرداخت انرژی می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که بخاری‌های گازی در مقایسه با پرکاربردترین هیتر‌ها از مقرون به صرفه‌ترین سیستم‌های سرمایشی به شمار می‌آیند.

بخاری‌های سرامیکی

بخاری سرامیکی

بخاری سرامیکی

 

به منظور مقایسه پرکاربردترین هیتر‌ها‌ باید با بخاری سرامیکی نیز آشنا شوید. شیوه‌ی کار بخاری‌های سرامیکی به این صورت است که انرژی برق را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کنند. این سیستم‌های گرمایشی با استفاده از انرژی برق صفحات سرامیکی را گرم کرده و باعث انتشار گرما در محیط اطراف می‌شوند. با گرم شدن صفحه سرامیکی بخاری‌های آلومینیومی ‌گرم می‌شوند. سپس با استفاده از یک فن هوای گرم از‌ قطعه گرمایشی هیتر به محیط اتاق انتقال داده می‌شود.

ایمنی بالا بخاری‌های سرامیکی

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از بخاری‌های سرامیکی این است که این نوع هیتر‌ها منبع دائمی تامین ‌گرما به شمار می‌آیند، اما به اندازه‌ای داغ نمی‌شوند که خطر آتش سوزی ایجاد کنند. سرامیک رسانای قوی گرما به شمار می‌آید. باید اضافه کرد که در ساخت بخاری‌های تابشی باکیفیت نیز از جنس سرامیک استفاده می‌شود. از آنجایی که قطعات گرمایشی به کار رفته در ساخت بخاری‌های سرامیکی کاملا ًاز جنس سرامیک هستند، این نوع بخاری‌ها در مقایسه با پرکاربردترین هیتر‌ها دارای ایمنی بیشتری نیز هستند. در حالی‌ که بخاری‌های دیگر می‌توانند با ایجاد جرقه یا آتش سوزی باعث وارد شدن خسارت‌های جانی و مالی جبران ناپذیری شوند. بنابراین اگر قصد خرید هیتر باکیفیت و قوی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم هیتری را انتخاب کنید که در ساخت قطعه‌ی گرمایشی آن از جنس سرامیک استفاده شده باشد. به خصوص اینکه هیترهای سرامیکی برای تامین گرمایش در محیط‌های تجاری و صنعتی بسیار مناسب هستند.

هیتر سرامیکی

هیتر سرامیکی

توان حرارتی بالا در بخاری‌های سرامیکی

بخاری‌های سرامیکی با توجه به اندازه خود دارای توان حرارتی بالایی هستند. از بخاری‌های سرامیکی بیشتر برای گرم کردن ساختمان‌هایی که دارای اتاق‌های کوچک تا متوسط هستند، بهره برده می‌شود. برای مثال این نوع بخاری‌ها بیشتر در دفاتر اداری‌، کارگاه‌ها، و ساختمان‌های مسکونی دارای کاربردهای بسیاری هستند. باید اضافه کرد که بخاری‌های سرامیکی برای به کارگیری در مناطق سردسیر سیستم‌های گرمایشی ایده‌آلی به شمار می‌آیند.

قابلیت تنظیم بخاری‌های سرامیکی

بیشتر بخاری‌های سرامیکی را می‌توان روی ۲ درجه حرارت مختلف تنظیم کرد. بنابراین این امکان برای کاربران فراهم می‌شود که بتوانند به میزان گرمای مورد نیازشان، بخاری خود را تنظیم کنند. باید به این نکته توجه کرد که قابل تنظیم بودن بخاری یکی از مزیت‌های بسیار مهم آن به شمار می‌آید. با مقایسه پرکاربردترین هیتر‌ها‌ می‌توان به این نتیجه دست یافت که آن دسته از سیستم‌های گرمایشی که قابلیت کنترل دما و تنظیم سرعت گرمایشی را دارند، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. قابلیت تنظیم دما موجب می‌گردد که میزان اتلاف هوای گرم به کمترین اندازه برسد و در نتیجه هزینه‌های گرمایشی ساختمان نیز کاهش پیدا کنند.

اکنون که با ویژگی‌های سیستم‌های گرمایشی پرطرفدار آشنا شدید، می‌توانید پس از مقایسه پرکاربردترین هیتر‌ها‌ تصمیم بگیرید که چه نوع بخاری برای شما مناسب‌تر است. شرکت گرما سرد عرضه کننده‌ی انواع هیترها و سیستم‌های گرمایشی صنعتی و تجاری است. اگر قصد خرید بخاری یا هیتر را دارید، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم‌های گرمایشی صنعتی، ویژگی‌ها، مزایا و معایب، قیمت، و کاربردهای هر کدام از آنها با کارشناسان و مسئولان فروش شرکت گرما سرد تماس حاصل فرمایید.

منبع: blog.hss

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما