مهم‌ترین نکاتی که درباره نگهداری گرماتاب باید بدانید.

تعمیر بخاری برقی
تعمیر بخاری برقی :‌ آشنایی با روش کار بخاری برقی و‌ شیوه‌ی برطرف کردن مشکلات معمول آن
مرداد ۱۲, ۱۳۹۹
انواع رادیاتور برقی
معرفی انواع رادیاتور برقی و ویژگی‌های آنها
مرداد ۳۰, ۱۳۹۹
نگهداری گرماتاب

نگهداری گرماتاب

نگهداری گرماتاب نقش مهمی ‌در بهبود عملکرد گرمایشی و افزایش طول عمر مفید این نوع سیستم گرمایشی دارد. به منظور نگهداری گرماتاب باید به دستورالعمل‌های لازم در مورد مراقبت و به کارگیری آن دقت کنید. چند نکته‌ی مهم در مورد نگهداری گرماتاب وجود دارد که توجه به آنها باعث می‌شود که با بهبود عملکرد گرمایشی باعث افزایش بازده گرماتاب شده و با مصرف کمترین میزان انرژی گرمای مورد نیاز خود را تامین کنید. در این نوشته به معرفی نکات مهم در مورد نگهداری گرماتاب خواهیم پرداخت.

 

نکات مهم در مورد نگهداری گرماتاب

مزایای نگهداری مناسب گرماتاب

همانطور که می‌دانید هر نوع سیستم گرمایشی دستورالعمل‌های نگهداری و مراقبت ویژه و منحصر به فرد خود را دارد. نگهداری صحیح گرماتاب علاوه بر بهبود عملکرد گرمایشی آن از بروز خطراتی مانند آتش سوزی جلوگیری به عمل می‌آورد و ایمنی دستگاه را تضمین می‌کند. در این قسمت به بررسی نکات مهم در مورد نگهداری گرماتاب و شیوه‌ی به کارگیری صحیح آن خواهیم پرداخت.

فاصله نگهداری گرماتاب با سایر اجسام اطراف آن

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام به کارگیری گرماتاب باید به آن توجه کنید، فاصله‌ی قرار گرفتن اجسام و اشیاء موجود در اطراف بخاری است. باید به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که هر نوع بخاری با توجه به توان گرمایشی و قدرت تابشی دارای محدوده‌ی مخصوص به خود است. بنابراین هر بخاری دارای فاصله‌ی استانداردی است که اشیاء باید با رعایت آن فاصله از بخاری قرار بگیرند. قرار گرفتن اجسام، مایعات یا گازهای قابل اشتعال در نزدیکی بخاری تابشی بسیار خطرناک است و کاربران حتماً باید فاصله‌ی استاندارد گرفتن این نوع مواد از بخاری را رعایت کنند.

عدم آویزان کردن وسایل مختلف از گرماتاب

یکی دیگر از نکات مهم در مورد به کارگیری و نگهداری گرماتاب این است که چیزی را از آویزان نکنید یا روی آن قرار دهید. هیچ چیزی نباید روی بخاری یا بین تیوب‌های آن قرار بگیرد. کاربران باید از قرار دادن اشیاء تزیینی روی بخاری یا روی محافظ آن خودداری کنند.

بررسی قطعات مختلف اعم از رفلکتور و تیوب

در صورت وجود گرد و غبار، ساییدگی، خوردگی یا خراب شدن قطعاتی از بخاری، از به کارگیری آن جلوگیری کنید. اگر متوجه شدید که سطح رفلکتور بخاری کثیف شده است می‌توانید برای تمیز کردن سطح رفلکتور از یک پارچه‌ی مرطوب استفاده کنید. دقت کنید که رفلکتور در تماس با تیوب بخاری نباشد و فاصله‌ی استاندارد آن از تیوب بخاری حفظ گردد. هنگام نصب، به کارگیری، و انجام سرویس خدمات باید دقت کنید که همپوشانی ایجاد شود تا رفلکتور و تیوب بخاری روی هم نیفتند.

بررسی لوله‌های ورودی و خروجی هوا

یکی از نکات مهم در مورد نگهداری گرماتاب این است که لوله‌های ورودی و خروجی هوا سالم بوده و عملکرد خوبی داشته باشند. برای مراقبت و نگهداری از لوله‌های هوای خروجی و ورودی باید دقت کنید که گرد و غبار و خاک روی لوله‌ها ننشیند. همچنین لازم است که هر از چندگاهی لوله‌ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ترک، شکاف، یا خوردگی در این لوله‌ها رخ نداده باشد. در صورتی که متوجه شدید لوله‌ها کثیف هستند لازم است که آنها را تمیز کنید. اگر لوله‌ها آسیب دیده باشند باید نسبت به تعمیر یا جایگزینی آنها با قطعات جدید اقدام نمایید. دقت کنید که اگر گرماتاب شما کثیف است نباید از آن استفاده کنید. با استفاده از یک برس سیمی ‌می‌توانید رسوب‌ها و آلودگی‌ها را از لوله‌های بخاری بزدایید. همچنین در صورت وجود ساییدگی، ترک خوردگی، یا خم شدن لوله‌ها نباید از بخاری تابشی استفاده کرد.

 

تیوب مبدل حرارتی

بررسی لوله مبدل حرارت بخاری

گرماتاب‌ها یا بخاری‌های تابشی دارای یک لوله مبدل حرارت هستند. باید دقت کنید که لوله مبدل حرارت بخاری تابشی به صورت ایمن و صحیح به بخاری متصل شود. در صورت کثیف بودن یا صدمه دیدن میله مبدل حرارتی نیز نباید از بخاری استفاده کرد. اگر متوجه شدید که لوله مبدل حرارتی بخاری کثیف است ابتدا آن را تمیز کرده یا در صورت مشاهده‌ی آسیب ‌دیدگی ابتدا آن را تعمیر یا تعویض کرده و سپس از بخاری استفاده نمایید.

بررسی عدم نشت گاز

با توجه به اینکه امروزه گرماتاب‌ها یکی از پرکاربردترین و بهترین روش‌های گرمایشی به شمار می‌آیند، این بخاری‌ها در انواع مختلف ساخت و تولید می‌شوند. برخی از بخاری‌های تابشی یا گرماتاب‌ها انرژی لازم برای تولید گرما را از انرژی برق به دست می‌آورند. برخی دیگر از آنها نیز از سوخت‌های فسیلی مانند گاز برای تولید گرما استفاده می‌کنند. در صورتی که از گرماتاب برقی برای تامین گرمایش مورد نیاز خود استفاده می‌کنید، لازم است که هنگام نصب و به کارگیری از سالم بودن سیم‌ها و اتصالات آن اطمینان حاصل نمایید. هنگام به ‌کارگیری گرماتاب‌های گازی نیز باید دقت کنید که نشت گاز اتفاق نیفتد. نشت گاز از بخاری می‌تواند خطرناک باشد. به همین دلیل لازم است که هنگام نصب به کارگیری و انجام سرویس‌های خدماتی این مورد را حتماً بررسی کنید.

بررسی دریچه‌ی مشاهده مشعل

یکی دیگر از نکاتی که در مورد نگهداری گرماتاب باید به آن توجه کنید تمیز و سالم بودن دریچه‌ی مشاهده مشعل است. این قسمت از بخاری همواره باید تمیز بوده و ترک و سوراخی در آن وجود نداشته باشد. در صورت مشاهده وجود آلودگی یا ایراد در این قسمت باید نسبت به اصلاح و رفع آن اقدام نمایید و سپس از بخاری استفاده کنید. کاربران باید دقت کنند که گرد و غبار و آلودگی‌هایی را که مانع از روشن شدن مشعل بخاری می‌شوند، از آن دور کنند. یکی دیگر از قطعات گرماتاب که به مراقبت و بررسی نیاز دارد الکترود و روشن کننده‌ی شعله است. در صورت وجود ترک خوردگی، شکستگی، یا فرسایش و مشاهده‌ی ساییدگی در الکترود و روشن کننده‌ی شعله نباید تا هنگام رفع ایراد از بخاری استفاده کنید.

ترموستات

ترموستات چیست؟ و اهمیت بررسی مداوم ترموستات

ترموستات یکی از قطعات اصلی به کار رفته در ساخت سیستم‌های گرمایشی به شمار می‌آید. باید به این نکته‌ی مهم اشاره کرد که درست کار نکردن ترموستات موجب عدم عملکرد صحیح بخاری خواهد شد. بنابراین لازم است که هنگام به کار گیری از گرماتاب دستورالعمل‌های لازم در مورد نگهداری و مراقبت از این قطعه را رعایت کنید. وظیفه‌ی اصلی ترموستات کنترل دما است و کاربران می‌توانند با تنظیم ترموستات دمای محیط مورد نظر خود را روی درجه‌ی دلخواه به صورت یکنواخت و ثابت نگه دارند. بنابراین اگر ترموستات درست کار نکند، بخاری قادر نخواهد بود که انرژی گرمایی مورد نیاز را تامین نماید. یکی دیگر از مزیت‌های مجهز بودن سیستم گرمایشی به ترموستات این است که ترموستات با کنترل و تنظیم دما موجب کاهش میزان مصرف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه‌های گرمایشی می‌شود. از طرف دیگر ترموستات نقش مهمی‌ در ایمنی گرماتاب‌ها و دیگر سیستم‌های گرمایشی دارد. چرا که در صورت داغ شدن بیش از اندازه‌ی بخاری، ترموستات به صورت اتوماتیک موجب خاموش شدن بخاری شده و از بروز آتش سوزی و خطرات احتمالی دیگر جلوگیری به عمل می‌آورد. به همین دلیل سالم بودن ترموستات از اهمیت بسیاری برخوردار است. لازم است که هر از چندگاهی سیم‌ها و اتصالات ترموستات را مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید که هیچ ایرادی وجود ندارد. اگر متوجه شدید که ترموستات کار نمی‌کند، ابتدا باتری‌های آن را بررسی کنید تا از پر بودن آنها مطمئن شوید. در مرحله‌ی بعد تنظیمات ترموستات را مورد بررسی قرار دهید و در صورت لزوم دوباره آن را تنظیم کنید. اگر هیچ یک از این موارد کمکی به حل مسئله نکرد، لازم است از فردی که تخصص کافی در زمینه‌ی تعمیر ترموستات را دارد کمک بگیرید. امروزه بیشتر گرماتاب‌ها دارای امکانات تنظیم و کنترل از راه دور هستند. بنابراین لازم است که از صحت عملکرد سنسور و دستگاه کنترل گرماتاب خود مطمئن باشید.

 

هیتر تابشی ایستاده برقی

 

انواع رایج گرماتاب

همانطور که گفته شد گرماتاب‌ها در انواع و مدل‌های مختلف ساخته می‌شوند. کاربران می‌توانند انواع گرماتاب را در مدل‌های ایستاده، سقفی، و دیواری تهیه کنند.

گرماتاب سقفی

همانطور که از اسم آنها پیدا است، گرماتاب سقفی به صورت آویزان از سقف ساختمان نصب می‌شود. یکی از نکات مهم در مورد به کارگیری و نگهداری گرماتاب‌های سقفی این است که هنگام نصب آن نکات لازم در مورد نصب ایمن را رعایت کنید. باید دقت کنید که هیچ گونه علائم ساییدگی و پارگی در زنجیر نگهدارنده گرماتاب یا سقف ساختمان نباشد.

گرماتاب ایستاده

هنگام نصب و به کارگیری بخاری‌های تابشی ایستاده و دیواری نیز باید فاصله‌ی استاندارد آنها از اشیاء موجود در اطراف بخاری را رعایت کنید. اگر از گرماتاب ایستاده استفاده می‌کنید مطمئن باشید که افراد یا کودکان در اطراف بخاری رفت و آمد ندارند و با بخاری برخورد نخواهند کرد.

 

گرماتاب سقفی

اهمیت تمیز کردن فیلترها

باید بدانید که گرماتاب‌ها دارای فیلتر‌هایی هستند که مانع از ورود گرد و غبار و آلودگی به بخاری می‌شوند. نظافت و تمیز کردن این فیلترها در نگهداری گرماتاب اهمیت زیادی دارد. چرا که وارد شدن آلودگی و خارجی می‌تواند به قطعات مختلف بخاری صدمه وارد کرده و عملکرد آن را با مشکل مواجه کند. گاهی لازم است که فیلترهای بخاری تابشی را مورد بررسی قرار دهید و در صورت کثیف بودن نسبت به تمیز کردن آنها اقدام نمایید. در صورت مشاهده‌ی آسیب ‌دیدگی باید فیلتر‌های معیوب را با فیلترهای جدید جایگزین کنید.

بررسی مداوم پمپ گرماتاب

برخی از انواع گرماتاب‌ها دارای پمپی هستند که برای خارج کردن دود ناشی از احتراق گاز به کار برده می‌شود. در این صورت لازم است که هر از چندگاهی این قسمت از بخاری را مورد بررسی قرار داده و در صورت لازم نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمایید. دقت کنید که در این قسمت از بخاری تابشی خرابی وجود نداشته باشد. همچنین وضعیت اتصالات موتور را هر از چندگاهی بررسی کنید. به منظور نگهداری گرماتاب لازم است که اتصالات آن را مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید که تمامی ‌قطعات و اجزاء بخاری به صورت مناسب و محکم در جای خود قرار دارند. باید به این نکته توجه کرد که توربولاتور بخاری طبق استانداردها و پارامترهای تعیین شده در دفترچه‌ی هر بخاری نصب شود.

آشنایی کامل با نحوه کارکرد، نصب و نگهداری گرماتاب

پس از انتخاب گرماتاب یا بخاری تابشی، برچسب‌ها و دفترچه‌ی راهنمای آن را به صورت کامل مورد مطالعه قرار دهید. قبل از نصب و به ‌کارگیری گرماتاب باید با تمام نکات نگهداری گرماتاب و نحوه‌ی استفاده از آن آشنایی داشته باشید. این کار باعث می‌شود که در هنگام به کارگیری و استفاده از گرماتاب با مشکلی مواجه نشوید یا در صورت بروز هر گونه خطا یا مشکل بتوانید به راحتی دلیل آن را تشخیص داده و نسبت به رفع آن اقدام نمایید. یکی از مهم‌ترین مسائل در مورد انواع سیستم‌های گرمایش ایمنی آنها است. به طور کلی می‌توان گفت که بخاری‌های تابشی به خصوص بخاری‌های تابشی برقی دارای ایمنی بالایی هستند. با این حال انواع بخاری‌های تابشی دارای دستورالعمل‌های ایمنی مخصوص به خود هستند که هنگام نصب و استفاده از بخاری حتماً باید آنها را رعایت کنید.

 

 

گرماتاب فضای باز

 

نحوه کارکرد گرماتاب

گرماتاب‌ها یا بخاری‌های تابشی نوعی از سیستم‌های گرمایشی هستند که انرژی گرمایی را به صورت مستقیم و بدون گرم کردن هوای خود به اشیاء و سطح قرار گرفته در محدوده‌ی گرمایشی خود انتقال می‌دهند. این نوع بخاری‌ها به دلیل شیوه‌ی گرمایشی مستقیمی‌ که دارند، وجود باد و جریان هوا تاثیری در عملکرد گرمایشی آنها ایجاد نمی‌کند. بنابراین انواع گرماتاب‌ها سیستم‌های گرمایشی بسیار مناسبی برای به کارگیری در فضای باز هستند. این بخاری‌ها سرعت گرمایشی بسیار بالایی دارند. به طوری که با قرار گرفتن در مسیر تابشی آنها به محض روشن کردن بخاری می‌توانید گرمای ساطع شده از آن را روی بدن خود احساس کنید. امروزه این بخاری‌ها کاربردهای بسیاری در آن دسته از محیط‌های تجاری و صنعتی که دارای فضای باز هستند، دارند.

محل‌هایی که می‌توان گرماتاب به کار برد

برای مثال در فضای باز رستوران‌ها و هتل‌ها، عرشه‌های کشتی، آشیانه‌های نگهداری هواپیما، انباری‌های بزرگ صنعتی، ورزشگاه‌های روباز، سالن‌های روباز مخصوص اجرای مراسم، و … از انواع بخاری‌های تابشی استفاده می‌شود. هنگام انتخاب گرماتاب برای فضای باز باید دقت کنید که قطعات به کار رفته در ساخت آن استحکام و دوام کافی برای قرار گرفتن در فضای باز را داشته باشند. به عنوان مثال مواد به کار رفته در ساخت‌ گرماتاب‌های مخصوص فضای باز، باید ضد آب باشد و استحکام کافی در مقابل رطوبت، باد و باران، و شرایط جوی مختلف را داشته باشد.

با توجه به اینکه قیمت بیشتر گرماتاب‌ها در مقایسه با دیگر سیستم‌های گرمایشی گران‌تر است، نگهداری گرماتاب به صورت مناسب به منظور جلوگیری از خرابی قطعات یا از کار افتادن بخاری، از اهمیت بسیاری برخوردار است. لازم است که کاربران دقت لازم برای نگهداری گرماتاب را به کار ببرند تا در آینده متحمل پرداخت هزینه‌های تعمیر بخاری خود نشوند.

شرکت گرما سرد عرضه کننده‌ی انواع هیتر و سیستم گرمایشی صنعتی و تجاری است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع هیترها، ویژگی‌ها و کاربردها، و معایب و مزایای هرکدام از آنها می‌توانید با شرکت گرما سرد تماس حاصل فرمایید.

منبع: robertsgordon

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما