هیتر انباری: انتخاب هیتر انباری و شیوه‌های گرمایش انباری

هیتر گازی
معرفی انواع هیتر گازی
شهریور ۳۱, ۱۳۹۷
فن هیتر صنعتی
مزایای استفاده از فن هیتر صنعتی
مهر ۸, ۱۳۹۷

تامین گرمایش در انباری‌ها با انتخاب هیتر انباری مناسب، نیازمند دانستن نکاتی است که باید به آن‌ها توجه کرد. در انتخاب نوع هیتر انباری باید نوع ساختمان و هم‌چنین جنس موادی که در ساختمان انبار می‌شوند را در نظر گرفت.

مشکلات انتخاب هیتر انباری نامناسب

اگر تصمیم درستی در انتخاب هیتر انباری مناسب نگیرید، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید که توزیع گرمای نامناسب در محیط انباری را در پی داشته‌باشد. علاوه براین، آسایش کارکنان ساختمان را دچار اختلال کند. هم‌چنین شیوه‌ی گرمایش نادرست باعث اتلاف و از دست دادن انرژی می‌شود که این امر نیز افزایش هزینه‌ها را در پی خواهد‌ داشت. در متن زیر سعی شده‌است اطلاعات مفیدی در مورد نحوه‌ی گرمایش صحیح انباری‌ها و انتخاب هیتر انباری مناسب دراختیار خواننده گذاشته ‌شود.

هیتر انباری

شیوه‌های گرمایش انباری

درواقع دو روش اصلی برای گرمایش انباری‌ها وجود دارد. گرمایش توسط هیترهای تابشی و هیترهای هوای گرم. همان‌طور که در ادامه مطلب ذکر خواهد شد، استفاده از هیترهای هوای گرم (که انواع مختلفی از آن‌ها وجود دارد) بهترین و موثرترین شیوه برای گرم کردن انباری‌ها به شمار می‌رود. به ویژه برای انباری‌هایی که دارای قفسه‌های زیادی هستند.

هیتر هوای گرم

همان‌طور که از اسم این هیتر پیداست، هیترهوای گرم باعث گرم شدن هوای فضا شده و بنابراین کارکنان و افراد داخل محیط را نیز گرم خواهد کرد. برای رسیدن به این هدف هوا از داخل هیتر عبور کرده و باعث بالا رفتن درجه حرارت می‌شود. سپس هوای گرم شده با استفاده از یک فن در کل محیط توزیع می‌شود. باید توجه شود که سیستم گرمایشی انتخاب شده، هوای گرم را در سرتاسر فضا به صورت یکنواخت گرم کند تا درجه حرارت دما ثابت باشد.

در انتخاب نوع سوخت هیتر چندین گزینه را پیش رو خواهید داشت. این هیترها می‌توانند شامل یک مشعل گازسوز یا نفت سوز که داخل هیتر قرار داده می‌شود( سوخت مستقیم) یا لوله آب گرمی که از سیستم گرمایشی مرکزی مانند دیگ بخار سرچشمه می‌گیرد( سوخت غیر مستقیم) یا منبع الکتریکی باشند.

امروزه هیترهای هوای گرم سوخت مستقیم پیشرفته، در مدل‌های متنوع دردسترس هستند. این هیترها مانند دیگ‌های بخار بهره‌وری بالایی دارند. هیترهای هوای گرم را می‌توان از سقف آویزان کرد. روی دیوار نصب کرد یا به سادگی روی زمین قرار داد.

اگر قصد دارید هیترهای ایستاده را انتخاب کنید، باید در نظر داشته باشید که این هیترها مقداری از فضای محیط را اشغال خواهند کرد. درحالی که فضای اشغال شده می‌توانست برای اهداف دیگر مورد استفاده قرار بگیرد. یکی از مزیت‌های این نوع هیترها این است که  دسترسی و مراقبت و نگهداری آن‌ها آسان‌تر است.

هیترهای ایستاده شامل مدلی هستند که انحصاراً برای گرم کردن انباری‌ها طراحی شده‌اند. در این نوع از هیترها از فن‌های آکسیال استفاده شده که حجم زیادی از هوا را در محیط به جریان می‌اندازند. در دماهای کم، این هیترها از فناوری متراکم سازی هوا نیز استفاده می‌کنند تا بالاترین راندمان را داشته باشند.

هیتر انباری

هیتر تابشی

هیترهای تابشی انباری از لوله‌های تابشی  تشکیل شده‌اند. گاهی این هیترها شامل پلاک‌های تابشی هستند که روی دیوار نصب شده یا از سقف آویزان می‌شوند.

انواع مختلف هیترهای تابشی، از سطوح داغ خود، مادون قرمز ساطع کرده و این گرمای تابشی افراد و اشیا را گرم می‌کند. هیترهای تابشی هوای موجود در فضا را گرم نمی‌کنند.

توزیع گرما

هیترهوای گرم

یک سیستم گرمایشی هوای گرم  خوب، به نحوی فضای اطراف را گرم می‌کند که دمای تمام نقاط یکسان بوده و تغییر دما به ندرت در نقاط مختلف انباری احساس شود. برای رسیدن به این منظور، باید هیترهای هوای گرم را در مکان‌هایی از انباری نصب کرد که هوای گرم به صورت آزادانه در کل محیط جریان داشته باشد و هیچ نقطه‌ی سردی باقی نماند.

هیتر تابشی

یکی از محدودیت‌های استفاده از هیترهای تابشی این است که افراد یا اشیا برای گرم شدن، باید مستقیماً تحت شعاع تابش این هیترها قرار داشته باشند. در انباری‌هایی که سقف‌های بلندی داشته و دارای قفسه‌ها و طبقه‌های انباری هستند، استفاده از هیترتابشی سخت است. چراکه قفسه‌های بالا باعث ایجاد سایه در طبقات پایین شده و مانع گرم شدن  قفسه‌های پایینی و کارکنان می‌شوند. اما اگر انباری دارای قفسه‌بندی نباشد، هیترهای تابشی گزینه‌ی مناسبی برای تامین گرمایش انباری خواهند بود. هم‌چنین هیترهای تابشی برای گرم کردن  فضاهای باز مانند بندرهای بارگیری گزینه‌ای عالی به شمار می‌روند.

در انباری‌ها و ساختمان‌هایی که دارای سقف بلند هستند، همیشه مقداری از هوای گرم به سمت بالای ساختمان هدایت شده و باعث اتلاف انرژی و از دست رفتن گرما خواهد شد. بهترین روش برای مقابله با این امر، مجهز کردن هیترهای هوای گرم به فن‌های آویزان از سقف است که هوای گرم را به نزدیکی سطح زمین انتقال می‌دهند.

انواع هیتر انباری

هیترهای ایستاده‌ی کابینتی

اگر فضای کافی در انباری دارید می‌توانید هیترهای ایستاده را انتخاب کنید. این هیترها می‌توانند به ‌صورت افقی، عمودی یا حتی خارج از انباری نصب شوند. هیترهای ایستاده دارای چندین مشعل بوده و بنابراین برای استفاده در محل کار مناسب هستند. هیترهای ایستاده در نوع نفت سوز و گازسوز در دسترس هستند. در برخی از این هیترها می‌توانید منبع سوخت مورد نظر را با توجه به کاربرد مخصوص خودتان انتخاب کنید. نگهداری و تعمیر هیترهای ایستاده بسیار ساده است و در هر زمانی قابل دسترسی هستند.

هیترهای ایستاده‌ی کابینتی

هیترهای آویزان

اگر در انباری خود به اندازه‌ی کافی فضا ندارید. هیترهای آویزان بهترین انتخاب خواهند بود. این هیترها علاوه بر این‌که دارای طراحی‌های متنوع هستند، نحوه‌ی نصب و نگهداری آسانی نیز دارند. هیترهای آویزان را می‌توانید در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف تهیه کنید. سوخت این هیترها می‌تواند گاز، نفت یا سیستم آبی باشد. در سیستم‌های آبی، دیگ بخار آب گرم شده را به یونیت هیترهای هیدرونیک انتقال داده و از طریق فن‌های نصب شده در پشت رادیاتورهای صنعتی، هوای گرم در محوطه توزیع می‌شود.

هیترهای آویزان

گرم کردن نقطه‌ای در انباری‌ها

ممکن است در انباری خود نیاز به گرم کردن یک مکان خاص، مانند میز کار یک شخص، و یا یک خط از تولید، داشته باشید. در این موارد استفاده از گرمایش نقطه‌ای از طریق هیترهای برقی و یا هیترهای تابشی قابل حمل توصیه می‌شود. می‌توانید هیترهای قابل حمل برقی و تابشی را در موقعیت‌ها و مکان‌های گوناگون نصب کرده و هر موقع که نیاز به گرما باشد از آن‌ها استفاده کنید.

منبع: powrmatic

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما