هیتر برقی: معرفی انواع مدل‌های رایج هیترهای برقی

کوره صنعتی
بررسی ساختار و نحوه کارکرد کوره صنعتی
شهریور ۲۷, ۱۳۹۷
هیتر گلخانه: معرفی پر کاربردترین هیترهای گلخانه
شهریور ۳۱, ۱۳۹۷

منظور از گرمایش الکتریکی فرآیند تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی است. از رایج‌ترین کاربردهای این نوع گرمایش می‌توان به بخاری برقی( هیتر برقی)، آشپزی، آب‌گرم‌کن‌ها و فرآیندهای صنعتی اشاره کرد. گرم‌کن‌های برقی برای تبدیل انرژی الکتریکی به گرمایی از یک المنت استفاده می‌کنند که یک مقامت الکتریکی ساده است و برپایه اصول گرمایی ژول( اهمی) کار می‌کند. به عبارت ساده‌تر عبور جریان الکتریکی از داخل مقامت الکتریکی سبب تولید گرما می‌شود.

بخاری برقی( هیتر برقی) برای گرمایش فضای داخلی ساختمان‌ها به کار می‌رود.

انواع هیتر برقی

  • هیتر بیس بورد برقی محبوب‌ترین و پرکاربردترین نوع هیتر است.
  • هیترهای مختلفی وجود دارند که هر کدام کارایی و ویژگی‌های خاص خود را دارند.
  • منبع تامین انرژی هیترهای الکتریکی، پاک، سریع، کارآمد، و همه جانبه است.
  • قیمت هیترهای مختلف، متفاوت است، با این حال هزینه‌ی مصرف برق این هیترها پایین است.

هیتر برقی بیس بورد

این نوع از هیتر محبوب‌ترین و البته ارزان‌ترین نوع هیتر برقی است. این هیتر از طریق انتقال حرارت طبیعی و یا جابه‌جایی هوا کار می‌کند. این هیترها بسیار مقاوم و بادوام هستند، با این حال لازم است که حداقل سالی یک بار به وسیله‌ی جاروبرقی گرد و غبار هیتر را بزدایید. مراقب باشید که جاروبرقی با پره‌های گرمایی که شکننده و آسیب پذیرند، برخورد نکند.

هیتر برقی بیس بورد

هیتر کنوکتور

کارآمد بودن هیترکنوکتوری امری ثابت شده است و روز به روز بر محبوبیت این هیترها افزوده می‌شود. این هیترها در هر مکانی از خانه قابل نصب هستند. در مقایسه با هیتر بیس بورد، کنوکتور گرما را با سرعت، دامنه و شدت بیشتری تولید کرده و نشر می‌دهد. با همان روشی که برای تمیز کردن هیتر بیس بورد ذکر شد، هیتر کنوکتور را نیز غبارگیری کنید.

هیتر کنوکتور

فن هیتر

فن هیتر، دستگاهی با مکانیزم تهویه‌ی هوا (فن) است. برخی از این هیترها دارای گزینه‌ی تغییر و تنظیم سرعت تهویه هستند. انواع گوناگونی از این هیترها موجود است. نصب فن هیترها در هر مکانی از خانه امکان پذیر است. فن هیتر را می‌توانید روی دیوار، راهرو، سقف پارکینگ یا حمام، و … نصب کنید. در برخی از مدل‌ها، فن هیتر مجهز به فیلتر غبار روب است.

فن هیتر

کابل حرارتی

کابل حرارتی، درست مانند خورشید، گرما را در اتاقی که نصب شده است، می‌تاباند. کابل حرارتی هوارا گرم نمی‌کند، بلکه باعث بالا رفتن حرارت اجسام اطراف خود می‌شود. این اجسام گرما را به خود جذب کرده و سپس آزاد می‌کنند. کابل حرارتی به ندرت روی دیوار و سقف نصب می‌شود. این نوع هیتر عموماً به صورت گرمایش از کف مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر اینکه راندمان کابل حرارتی بالا است، نقش چشم‌گیری در تامین آسایش و اعطاء گرمای مطبوع به محیط دارد. کابل‌های حرارتی زیر کاشی‌های سرامیکی نصب می‌شوند. یکی دیگر از مزایای این هیترها بی‌صدا بودن و پاک بودن مصرف انرژی‌شان است. این کابل‌ها دمای مطبوعی به محیط زندگی شما می‌بخشند.

کابل حرارتی

هیتر تابشی

اشعه‌های ساطع شده از هیتر تابشی برقی، به صورت مستقیم اجسام و افرادی را که سر راه‌شان قرار بگیرند، گرم می‌کنند. بکارگیری هیترهای تابشی روشی بسیار سالم و ایمن برای گرم کردن محیط است. عموماً این نوع هیترها را روی درب‌های شیشه‌ای نصب می‌کنند. امروزه هیترهای تابشی سیستم‌هایی هوشمند و کارآمد به شمار می‌آیند.

هیتر تابشی

کوره

یکی دیگر از سیستم‌های گرمایشی کوره است. کوره‌های برقی که دارای کانال تهویه هستند، در خانه‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند.. این کوره‌ها می‌توانند تمام انرژی مورد نیاز برای گرم کردن خانه را تامین کنند. کوره‌ها بخش اصلی سیستم گرمایشی  مرکزی است. می‌توان کوره‌ها را مجهز به سیستم تهویه‌ی هوا نیز کرد.

کوره

هیترکانالی

مدل‌های مختلف هیتر کانالی وجود دارند که دارای کاربری‌های متفاوت هستند. این هیترها را می‌توان روی سیستم گرمایشی هوا نصب کرده و به عنوان منبع تامین گرمای اولیه یا ثانویه مورد استفاده قرار داد. هم چنین می‌توان آن‌ها را زیر دستگاه تعدیل گرمای داخل اتاق جای داد. با استفاده از هیتر کانالی گرمای مطبوع مورد نیاز اتاق را بدون پشتیبانی کوره‌ی مرکزی دریافت می‌کنید. علاوه برهمه‌ی این‌ها، هیترهای کانالی برای پیش گرمایش هوای تازه‌ی بیرون، قبل از ورود به سیستم گرمایشی خانه، به کار برده می‌شوند.

هیترکانالی

هیتر قابل حمل

هیترهای قابل حمل برای مورد استفاده قرار گرفتن در زیرزمین‌ها، پارکینگ‌ها، و مغازه‌ها مناسب هستند. قدرت و کارآیی این هیترها بسیار بالا است.

هیتر قابل حمل

هیتر یونیت

هیتر یونیت، وسیله‌ای با ظرفیت و توانایی بالا است که در مکان‌های عمومی، ساختمان‌های تجاری صنعتی، و برون شهری و روستایی  به‌ کار گرفته می‌شود.

همان‌طور که می‌بینید در انتخاب هیترهای الکتریکی گزینه‌های متعددی پیش رو دارید، چرا که این هیترها کارآیی‌های متفاوتی برای رفع نیازهای گوناگون ارائه می‌دهند. به صورت خلاصه می‌توان ادعا کرد که گرمایش الکتریکی روشی پاک، سریع، کارآمد، و همه جانبه در تامین انرژی گرمایی است.

هیتر یونیت

انواع هیترها و هزینه‌های مصرفی، برای خانه‌های معمولی چهارنفره

هیترهای بیس بورد گرمایش اتاق‌های خانه را به راحتی فراهم می‌کنند. هزینه‌ی میانگین یک هیتر برقی بیس بورد حدود ۵۵ دلار است. عموماً، این هیترها زیر پنجره‌ی اتاق‌ نصب می‌شوند. هزینه‌ی ست کامل این هیترها ۶۵۰ الی ۱۱۰۰ دلار است. این هیترها به جز گردگیری سالانه، به مراقبت و نگهداری خاصی احتیاج ندارند. هزینه‌ی سالانه‌ی هیترها حدود ۲٫۱۰۰ دلار است.

هیترهای بیس بورد

کنوکتورها

کنوکتورها نیز مانند هیترهای بیس بورد، به صورت مستقل محیط خانه را گرم می‌کنند. هزینه‌ی یک کنوکتور مرغوب حدود ۳۸۰ دلار است. بسته به تعداد و ابعاد اتاق‌ها، ست نصب شده در هر اتاق از خانه هزینه‌ای حدود ۲٫۶۰۰ الی ۴٫۰۰۰ دلار در بر خواهد داشت. طول عمر و هزینه‌ی نصب و نگهداری کنوکتورها تقریباً معادل هزینه‌های هیترهای بیس بورد است.

کنوکتورها

کوره‌های برقی

کوره‌های برقی (گرمایش مرکزی) مزایای خوبی دارند. این کوره‌ها قابل نصب در ارتفاع‌های گوناگون (به صورت عمودی و یا افقی) هستند. می‌توان کوره‌ها را مجهز به سیستم تهویه‌ی هوا نیز کرد. هزینه‌ی این کوره‌ها ۲٫۰۰۰ تا ۳٫۰۰۰ دلار است. هم‌چنین هزینه‌ای حدود ۱٫۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ دلار برای نصب کانال‌ها و دیگر تجهیزات لازم را در نظر داشته باشید. هزینه‌ی سالانه‌ی سیستم گرمایی کوره‌ی برقی خانگی، سالانه حدود ۲٫۱۰۰ دلار تخمین زده می‌شود.

کوره‌های برقی

سیستم گرمایش از کف

این سیستم گرمایشی به دلیل نصب شدن زیر کف سطوح، قابل روئیت نیست. لازم است که برق مورد نیاز پنل الکتریکی تامین شود. علاوه بر هزینه‌ی ۸٫۰۰۰ تا ۱۲٫۰۰۰ دلاری جهت نصب  این سیستم خانگی، هزینه‌ی راه اندازی و کار هیتر حدود ۱٫۵۰۰ دلار است. سیستم گرمایش از کف به نگهداری و مراقبت خاصی نیاز ندارد، چرا که زیر کف تعبیه شده و پوشش داده می‌شود. بسته به سرعت منبع تامین انرژی، طول زمان استفاده و دمای تنظیم شده‌ی کاربر، هزینه‌ی سالانه حدود ۱۹٫۰۰۰ دلار است.

سیستم گرمایش از کف

 

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما