هیتر گلخانه: معرفی پر کاربردترین هیترهای گلخانه
شهریور ۳۱, ۱۳۹۷
هیتر انباری: انتخاب هیتر انباری و شیوه‌های گرمایش انباری
مهر ۳, ۱۳۹۷
هیتر گازی

هیترهای گازی دارای تنوع گوناگون هستند. اگر قصد خرید هیتر گازی دارید،لازم است که با انواع هیتر گازی به اندازه‌ی کافی آشنایی داشته باشید، تا بتوانید مناسب‌ترین نوع هیتر گازی را برای تامین گرمایش محیط مورد نظر خود انتخاب کنید. چند نکته‌ی اساسی وجود دارد که دانستن آن‌ها شمارا در انتخاب هیتر گازی مطلوب راهنمایی خواهدکرد.

انواع هیتر گازی

هیترهای گازی به دو نوع هیترهای قابل حمل (بدون دودکش) و هیتر گازی (دودکش‌دار) تقسیم بندی می‌شوند. این دو نوع هیتر نیز دارای زیرمجموعه‌های متنوعی هستند. هیترهای تابشی‌، کنوکتورها، کنوکتورهای تابشی، هیتردودکش‌دار تابشی و هیترهای دیواری از جمله هیترهای گازی هستند. علاوه بر این، اندازه‌ی هیتر و نوع سوخت گازی که انتخاب می‌کنید، می‌بایست مناسب کاربری آن باشد. در دنباله ی مطلب، به صورت مختصر شما را با برخی از مدل‌های پرکاربرد هیترهای گازی آشنا می‌کنیم.

هیتر گازی قابل حمل یا بدون دودکش مخصوص فضای بسته

هیترهای گازی قابل حمل بسیار کم مصرف هستند. بازده این هیترها در تبدیل سوخت به گرمای مفید تقریبا ۹۰ درصد است. این هیترها نیازی به نصب ندارند. هیترهای گازی بدون دودکش  مقداری گاز سوخته داخل محیط خانه نشر می‌دهند که از لحاظ استاندارد ایمنی این مقدار تایید شده است و خطری ندارد. البته اگر درخانه کودک خردسال، خانم باردار، و یا شخص بیماری باشد، به دلیل امکان حساسیت به گازهای منتشر شده در فضای خانه، باید جوانب احتیاط را نگه داشت.

هیترهای گازی بدون دودکش نباید در اتاق خواب و یا اتاق های کوچک مانند فضای حمام مورد استفاده قرار بگیرند.

با این حال در بسیاری از مواقع، درصورت پیروی دستورالعمل‌ها و تامین تهویه‌ی لازم، این هیترها از امنیت بالایی برخوردار هستند.

هیترهای قابل حمل، با توجه به نحوه‌ی انتشار گرما به سه نوع تقسیم می‌شوند.

هیترهای گازی تابشی

هیترهای تابشی، گرمایی مشابه گرمای خورشید تولید می‌کنند. هیترهای تابشی گازی درمرحله‌ی اول افراد و اشیایی را که مقابل‌شان قرار دارد گرم می‌کنند. مدل کوچک‌تر این هیترها برای کاربردهای مخصوص خود به‌کار می‌رود.

یکی از مزیت‌های این هیترها قیمت پایین آن‌ها در مقایسه با هیترهای دیگر است. هم‌چنین هیترهای تابشی گازی نیازی به اتصال به برق ندارند.

از معایب هیترهای گازی تابشی ظاهر قدیمی آن‌ها و گاهاً توزیع نامطلوب گرما است. هیترهای گازی تابشی تنها فضای روبروی خود را گرم می‌کنند.

هیتر تابشی

کنوکتورها

کنوکتورها با شیوه‌ی انتقال گرما و جریان هوا، محیط را گرم می‌کنند. کنوکتورها علاوه بر مشعل گاز، مجهز به یک فن هستند تا گرما را به شکل مناسب در فضا پخش کنند. از مزیت‌های کنوکتورها تجهیزات جانبی پیشرفته‌ی آن‌ها، مانند کنترل از راه دور، تایمر، تکنولوژی دفع دود کم، و کنترل‌ ترموستاتیک الکترونیکی است. علاوه بر این، کنوکتورها ظاهر شیک و پسندیده‌ای نیز دارند.

جنبه‌ی ناخوشایند کنوکتورها قیمت بالای آن‌ها در مقایسه با هیترهای تابشی است. هم‌چنین برای راه‌اندازی فن در کنوکتورها، به اتصال برق نیاز است.

کنوکتورها

کنوکتورهای تابشی

کنوکتورهای تابشی، دو روش تولید گرما را هم‌زمان در برمی‌گیرند. این هیترها از طریق تابش، گرمای مستقیمی مقابل خود تولید کرده و سپس به وسیله‌ی یک فن، گرمای تولید شده را در محیط انتشار می‌دهند.

مزیت این هیتر تامین گرمای مستقیم و در عین حال توزیع آن به اطراف است. قیمت این هیترها کمتر از کنوکتورها و بالاتر از هیترهای تابشی است.

کنوکتورهای تابشی نیز به اتصال برق نیاز دارند و به اندازه‌ی کنوکتورها دارای تجهیزات پیشرفته نیستند و ظاهری قدیمی دارند.

کنوکتورهای تابشی

هیترهای دودکش‌دار مخصوص فضاهای بسته

هیترهای دودکش‌دار گرمای حاصل از سوخت گاز را بدون وارد کردن دود در محیط تامین می‌کنند.  این هیترها دود حاصل شده از سوخت گاز را مستقیما از طریق دودکشی در سقف یا دیوار، به خارج از خانه هدایت می‌کنند. دودکش‌های قدیمی به شکل مستقیم بودند، اما طراحی جدید دودکش‌های امروزی و هم‌چنین انعطاف پذیری آن‌ها، امکان نصب در حالت‌های افقی و عمودی را میسر می‌کند.

قیمت هیترهای دودکش‌دار بالاتر از هیترهای قابل حمل است و باید همراه با فیلتر گاز نصب شوند. این هیترها به اندازه‌ی هیترهای قابل حمل گازی کم‌مصرف نیستند.

هیترهای دودکش‌دار به سه نوع متفاوت تقسیم می‌شوند:

هیترهای دودکش‌دار تابشی

هیترهای دودکش‌دار تابشی، کنوکتورهایی تابشی هستند که از یک دودکش برای دفع دود سوخت استفاده می‌کنند. این هیترها گرمای تابشی را به صورت مستقیم در مسیر روبروی خود ساطع کرده و با استفاده از یک فن گرما را به دیگر نقاط محیط انتقال می‌دهند.

مزیت این هیتر این است که درعین تولید گرما در جهت مستقیم، گرما را در محیط پخش می‌کند و دود این هیتر وارد محیط خانه نمی‌شود. سایز بندی این هیترها به گونه‌ای است که می‌توانند در شومینه جای داده شوند و یا خود به صورت مستقل نصب شده و مورد استفاده قرار بگیرند. برای نصب این هیترها به فیلترگازی نیاز خواهید داشت. ظاهر این هیترها کمی قدیمی است.

هیتر دودکش‌دار تابشی

هیتر گازی دودکش‌دار مخصوص فضاهای بزرگ

این هیترها، هیترهای کنوکتور هستند که مجهز به دودکش قوی و پیشرفته‌اند.با استفاده از این هیترها می‌توان فضای بسیار وسیع‌تری را، بدون ورود دود به محیط، گرم کرد.

طراحی ظاهری این هیتر به‌روز و شیک است و تجهیزات جانبی پیشرفته‌ای مانند کنترل از راه دور، تایمر، و کنترل‌های ترموستاتیک الکترونیکی دارد.

قیمت این هیترها بالا است و برای کار نیاز به نصب فیلتر گازی دارند.

هیترهای گازی دودکش‌دار مخصوص فضاهای بزرگ

هیتر گازی دیواری یا کوره‌های دیواری

هیترهای دیواری و یا کوره‌های دیواری نوعی از هیترهای دودکش‌دار هستند که برای نصب روی دیوار طراحی شده‌اند. با استفاده از ابزار آداپتور نیز می‌توان این هیترها را به عنوان جایگزینی برای کوره‌های دیواری قدیمی، نصب کرد.

به عنوان نوعی از کنوکتور، این هیترها حجم زیادی از گرما را تولید و منتشر می‌کنند.

قیمت این هیترها بالا است و در مقایسه با دیگر هیترها، از هیترهای گران به شمار می‌آیند. این هیترها نیز نیازمند نصب فیلتر گازی هستند.

هیتر گازی دیواری یا کوره‌های دیواری

شومینه‌های گازی

شومینه‌های گازی نیز نوع دیگری از هیترهای گازی دودکش‌دار هستند. این هیترها گرمای مطبوعی به محیط می‌دهند. اندازه‌ی این هیترها بسته به موقعیت و مساحت اتاق یا محیط مورد نظر تایین می‌شود.

یکی از فاکتورهایی که هنگام خرید هیتر گازی باید به آن توجه کنید، اندازه‌ی هیتر است. یک هیتر کوچک‌تر از آنچه مورد نیاز است، گرمایش محیط را تامین نمی‌کند و نیز هیتر بزرگتر از مورد نیاز، باعث اتلاف انرژی می‌شود. در هنگام خرید هیتر به نکات زیر توجه کنید:

  • مساحت و ارتفاع سقف محیطی که باید گرم شود.
  • شرایط آب و هوایی منطقه.
  • ویژگی‌های ساختاری ساختمان از جمله نوع عایق بندی سقف، دیوارها، پنجره ها و کف‌پوش.
  • بازده هیتر گازی مورد نظر.

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما