گرماتاب گلخانه :‌ معرفی هیتر تابشی برای تامین گرمایش در گلخانه‌ها

خرید گرماتاب
خرید گرماتاب‌‌ :‌‌ هنگام خرید گرماتاب به چه نکاتی باید توجه کرد؟
خرداد ۱۸, ۱۳۹۹
خرید بخاری فضای باز
خرید بخاری فضای باز: هنگام خرید بخاری فضای باز چه نکاتی را باید مد نظر قرار دهید؟
خرداد ۳۰, ۱۳۹۹
گرماتاب گلخانه

گرماتاب گلخانه

گرماتاب گلخانه یکی از انواع سیستم‌های گرمایشی است که برای تامین گرمایش در گلخانه‌ها به کار برده ‌می‌شود. این نوع بخاری با عنوان هیتر تابشی گلخانه نیز شناخته ‌می‌شود. این سیستم گرمایشی به‌ دلیل مزیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، امروزه‌ به یکی از پرکاربردترین‌ هیتر‌ها برای گرم کردن گلخانه‌های‌ صنعتی‌ تبدیل شده است.‌ گرماتاب گلخانه یا هیتر تابشی گلخانه، برخلاف بخاری‌های انتقال حرارت که هوای اطراف خود را گرم می‌کنند، به روش مستقیم باعث گرم شدن سطحی می‌شود که در مسیر تابشی آن قرار گرفته باشد.‌ در این نوشته به معرفی گرماتاب گلخانه و بررسی ویژگی‌ها و مزیت‌های به‌کارگیری آن در انواع گلخانه‌ها خواهیم پرداخت.‌ اگر قصد خرید هیتر‌ گلخانه را دارید‌ پیشنهاد ‌می‌کنیم ابتدا این مطلب را مطالعه کنید و سپس در مورد انتخاب هیتر مناسب گلخانه‌ تصمیم گیری نمایید.

 

گرماتاب گلخانه

معرفی گرماتاب گلخانه

‌گرماتاب گلخانه انرژی گرمایی را از طریق امواج‌ به صورت مستقیم به شی یا سطحی که در مسیر تابشی آن قرار گرفته باشد، ساطع می‌کند.‌ در گلخانه‌ها نیز از هیتر تابشی برای انتقال گرما به صورت مستقیم به گل‌ها و گیاهان استفاده ‌می‌شود.‌ در این روش هوای موجود در گلخانه گرم نمی‌شود و‌ گرما به صورت مستقیم به گیاهان ‌می‌تابد.‌ روش کار این نوع هیتر مانند گرم کردن‌ زمین به وسیله‌ی نور خورشید است.‌ یکی از مزیت‌های به کارگیری گرماتاب در گلخانه این است که به دلیل‌ روش گرمایش مستقیمی‌ که این هیتر دارد، اتلاف گرما به‌ کمترین میزان خود ‌می‌رسد. بنابراین‌ میزان مصرف انرژی نیز کاهش یافته و هزینه‌های گرمایشی گلخانه نیز به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

گرماتاب‌های گلخانه در اندازه‌ها و انواع مختلف ساخته ‌می‌شوند و با توجه به مساحت و شرایط ساختمان گلخانه ‌می‌توان هیتر مناسب را انتخاب کرد.‌ به عنوان مثال هنگام خرید گرماتاب گلخانه باید به توان حرارتی و تناسب آن با مساحت‌ و نحوه‌ی عایق بندی گلخانه توجه کرد.‌ همچنین باید دقت کنید تا هیتری را انتخاب نمایید که به صورت مناسب توانایی تامین گرمای مورد نیاز گیاهانی که در گلخانه پرورش ‌می‌یابند را داشته باشد.‌ در بیشتر گلخانه‌ها از گرماتاب‌های U شکل‌ استفاده ‌می‌شود.‌ این هیتر‌ها به صورت موازی‌ با سقف گلخانه نصب ‌می‌شوند. هیتر تابشی گلخانه دارای یک مشعل واحد یا‌ چند مشعل‌ است که در طول‌ هیتر لوله‌ای شکل قرار ‌می‌گیرند.

برخی از لوله‌های به کار رفته در ساخت گرماتاب‌های گلخانه‌ دارای باله‌هایی هستند که‌ اثر گرمایشی هیتر را افزایش می‌دهند. چرا که با به کار بردن این لوله‌ها در گرماتاب‌ها هیتر ‌می‌تواند سطح بزرگ‌تری را‌ گرم کند.‌ در صورتی که هیتر تابشی گلخانه را با زاویه‌‌ی ۹۰ درجه ( روبه‌روی گیاهان ) نصب کنید،‌ هیتر گرمای بیشتری را به گیاهان می‌رساند.‌ هنگام نصب هیتر گلخانه باید به زاویه و فاصله‌ی استاندارد نصب هیتر با گیاهان توجه کنید.‌ ‌عدم نصب هیتر تابشی در فاصله‌ی مناسب‌ موجب می‌شود که گیاهان بیش از اندازه یا کمتر از انداز‌ه‌ی مورد نیاز گرما دریافت کنند و این امر ممکن است باعث صدمه دیدن و از بین رفتن گیاهان شود.

انواع گرماتاب‌های گلخانه را می‌توان‌ با توجه به نوع سوخت آنها تقسیم بندی کرد.‌ گرماتاب‌های گلخانه در انواع‌ بخاری تابشی برقی، بخاری تابشی گازی، و‌ بخاری تابشی پروپان وجود دارند.‌ برای به کارگیری بخاری تابشی برقی، ساختمان گلخانه‌ی شما باید دسترسی به‌ سیم کشی برق داشته باشد.‌ بخاری‌های تابشی برقی اکسیژن موجود در هوا را نمی‌سوزانند و گرمای پاک و بدون آلاینده‌ای را تولید ‌می‌کنند.‌ این بخاری‌ها موجب انتشار گازهای سمی‌ مانند گاز دی اکسید کربن در محیط گلخانه نمی‌شود. به همین دلیل به کارگیری این بخاری‌ها در فضای گلخانه پیشنهاد ‌می‌شود.‌ اما باید به این نکته توجه کرد که به دلیل گران بودن‌ قیمت انرژی برق در مقایسه با سوخت‌های فسیلی، به کارگیری بخاری برقی تابشی می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های گرمایشی ساختمان شود.‌ بخاری‌ تابشی گازی گلخانه نیز انرژی لازم برای تولید گرما را از سوخت گاز‌ طبیعی تامین ‌می‌کند.‌ برای به کارگیری این بخاری نیز باید‌ گلخانه‌ی شما دسترسی به انشعاب گاز شهری داشته باشد.‌ در صورتی که‌ گلخانه‌ی شما در منطقه‌ای قرار دارد که دسترسی به انشعاب گاز شهری یا سیم کشی برق ندارد، می‌توانید از بخاری تابشی پروپان استفاده کنید.‌ بخاری تابشی‌ پروپان مجهز به کپسول‌هایی است که حاوی گاز پروپان هستند و امکان حمل و نقل جابه‌جایی که آنها وجود دارد.‌ پس از تمام شدن گاز داخل کپسول ‌می‌توانید دوباره آن را پر کنید.

 

هیتر تابشی گازی

 

همانطور که گفته شد، توان حرارتی‌ گرماتاب‌های گلخانه با یکدیگر متفاوت است.‌ همچنین بخاری‌های تابشی دارای شدت تابش متفاوتی هستند.‌ آن دسته از گرماتاب‌های گلخانه که دارای‌ شدت کمی‌ هستند برای به کارگیری در فضای گلخانه‌ کاربرد بیشتری دارد.‌ چرا که این نوع بخاری‌ها ایمنی بیشتری برای به کارگیری در گلخانه‌ها دارند و‌ گرمای مطبوع و مناسبی را برای‌ پرورش انواع گیاهان تامین ‌می‌کنند.‌ بیشتر بخاری‌های تابشی با شدت کم‌ توانایی تولید گرمایی با درجه‌ی ۵۹۴ سانتیگراد را دارند.‌ در حالی که بخاری‌های تابشی با شدت بالا‌ ‌می‌توانند تا ۹۸۲ درجه‌ی سانتیگراد‌ انرژی گرمایی‌ آزاد کنند.

 

هیتر تابشی قابل حمل

 

یکی‌ دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های گرماتاب‌های گلخانه این است که می‌توان‌ با استفاده از آنها گرمای مورد نیاز برخی از گیاهان را که به‌ گرمای بیشتری نیاز دارند، به راحتی‌ تامین کرد.‌ ‌می‌توانید با قرار دادن گیاهان مورد نظر در مسیر تابشی‌ گرماتاب گلخانه،‌ گرمای لازم به‌ آنها را برسانید‌ و بدون گرم کردن هوای کل‌ گلخانه‌ شرایط مناسب برای رشد‌ پرورش انواع گیاهان را فراهم نمایید.‌ علاوه بر اینها‌ گرماتاب گلخانه‌ به دلیل شیوه‌ی گرمایشی مستقیم، سرعت گرمایشی بسیار بالایی دارد.‌ به محض روشن کردن بخاری تابشی گلخانه می‌توانید گرمای ساطع شده از آن را احساس کنید.‌ یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت گرماتاب‌های گلخانه این است که ‌می‌توانید از آنها در‌ فضای باز نیز استفاده کنید.‌ همانطور که گفته شد بخاری تابشی هوای اطراف خود را گرم نمی‌کند.‌ به همین دلیل وجود باد و جریان هوا در فضای باز تاثیری در اثر گرمایشی بخاری‌های تابشی ندارد.

شرکت گرما سرد عرضه کننده‌ی انواع هیترها و سیستم‌های گرمایشی صنعتی و تجاری است. اگر قصد خرید بخاری یا هیتر را دارید، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سیستم‌های گرمایشی صنعتی، ویژگی‌ها، مزایا و معایب، قیمت، و کاربردهای هر کدام از آنها با کارشناسان و مسئولان فروش شرکت گرما سرد تماس حاصل فرمایید.

منبع: pthorticulture

 

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما