بخاری صنعتی چیست و چه نقشی در گرمایش صنعتی دارد؟

بخاری فن دار صنعتی دیواری
انواع بخاری فن دار صنعتی دیواری
بهمن ۶, ۱۳۹۷
جت هیتر برقی صنعتی
جت هیتر برقی صنعتی مخصوص نصب بالای درب
بهمن ۱۲, ۱۳۹۷
گرمایش صنعتی

امروزه پیشرفت‌های علمی و مهندسی بسیاری در زمینه‌های مختلف فناوری گرمایش صنعتی رخ داده است. فن آوری گرمایش صنعتی روز به روز شاهد پیشرفت‌های بسیاری در دنیای مدرن بوده است. قبل از این گرمایش صنعتی به اوج پیشرفت خود نرسیده بود. بخاری‌های صنعتی امروزی بیشترین قدرت گرمایشی ممکن را با کمترین مقدار اتلاف گرما تولید می‌کنند.

در دنیای امروزی صنعت گرمایش نقش بسیار مهمی را در دنیای تکنولوژی و تولیدات صنعتی ایفا می‌کند. در چند دهه‌ی اخیر نقش بخاری‌های صنعتی در پیشبرد فرآیند‌های صنعتی بسیار چشم‌گیر بوده است. در گذشته تنها در ساختمان‌های کوچک محدود و قابل کنترل مانند خانه‌ها و اداره‌ها از بخاری‌ها بهره برده می‌شد. اما این سوال پیش می‌آید که بخاری صنعتی چیست، چگونه به وجود آمده و چطور به شکل امروزی در دنیای صنعت عرضه می‌شود؟

در گذشته از صنعت گرمایش برای ایجاد رفاه و آرامش عمومی در خانه‌های مسکونی بهره برده می‌شد. از آغاز پیدایش بشر و کشف آتش، احساس نیاز به گرما در بین انسان شناخته شد. انسان‌های اولیه آتش را روشن کرده و آن را از محلی به محل دیگر به آرامی انتقال می‌دادند (از غاری به غار دیگر). اما همان‌ طور که می‌دانید آتش در فضای باز تنها ۲۰ درصد اثر گرمایشی خود را حفظ می‌کند، و بیشتر گرما تبدیل به دود می‌شود.

با گذشت زمان انسان موفق به اختراع آتش‌دان شد. استفاده از آتش‌دان باعث می‌شود که اثر گرمایشی آتش افزایش پیدا کند. سپس پیشرفت‌هایی درزمینه‌ی صنعت گرمایشی در کشورهای فرانسه و انگلستان رخ داد. کوره‌های اولیه تنها برای کاربردهای مخصوص و محدودی به کار برده می‌شدند. در زمان اختراع اولین کوره‌ها، از آن‌ها در صنعت گرمایشی استفاده نمی‌شد. اولین کوره‌های تولید شده در آمریکا با اندازه‌ی دیگ آتش و مقدار هوایی که قابلیت گرم کردن آن را داشتند، طبقه بندی می‌شدند. هم‌چنین کوره‌های مختلفی توسط سازنده‌های متفاوت طراحی و ساخته شد. با پیشرفت تکنولوژی کوره‌ها مجهز به دمنده یا فن شدند و بخاری‌های فن دار وارد عرصه شدند.

دوره‌ی زمانی بعد از جنگ جهانی دوم یکی از درخشان‌ترین نقطه‌های اقتصادی در صنعت اقتصاد آمریکا است. کم کم دستگاه‌های گرمایشی از خانه‌های مسکونی تا مراکز تجاری، خانه‌های مدرن، مدرسه‌ها و مراکز تجاری جا باز کردند. صنعت گرمایشی در آمریکا روز به روز پیشرفت کرد. با وقوع انقلاب صنعتی دراوایل سال ۱۹۰۰ درخواست کارگران برای حفظ سلامتی کارگران آمریکایی، صنعت گرمایشی را از خانه‌ها به کارخانه‌ها رساند. سپس کاربردهای عملی گرمایشی در فرآیندهای صنعتی در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی مورد توجه قرار گرفت.

صنعت گرمایشی مدرن و کاربرد بخاری‌های مختلف صنعتی در کارخانه‌ها

امروزه پیشرفت‌های فراوان علمی و فناوری در زمینه‌های مختلف صنعتی موجب پیدایش فن آوری گرمایش صنعتی مدرن شده‌اند. برخی از بخاری‌های صنعتی تقریباً تمام انرژی دریافتی خود را تبدیل به گرمای موثر می‌کنند. بخاری‌های صنعتی به کار رفته در کارخانه‌ها و مراکز تولیدات صنعتی در انواع و مدل‌های مختلف وجود دارند. هر کدام از انواع این بخاری‌ها کاربردهای مخصوص خود را در زمینه‌های مختلف صنعتی دارند. امروزه صنعت گرمایشی، بخاری‌های صنعتی مختلفی را در اختیار دنیای صنعت قرار می‌دهد.

رایج‌ترین بخاری‌های صنعتی قابل استفاده در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی

سیستم‌های احتراق نوعی از دستگاه‌های گرمایشی صنعتی هستند. این بخاری‌ها در انواع مختلف طراحی شده‌اند. منبع تامین انرژی این دستگاه‌های گرمایشی می‌تواند از سوخت‌های مختلفی مانند گاز، نفت، اکسیژن، نیتروژن و پروپان باشد. با توجه به شرایط کارخانه و کاربردهای صنعتی انجام شده در آن، می‌توان سوخت مورد نیاز دستگاه گرمایشی را تعیین و سپس آن را تهیه کرد. یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب نوع سوخت دستگاه گرمایشی، نوع فرآیند صنعتی و هم‌چنین قیمت انرژی در منطقه‌ی جغرافیایی است یک کارخانه در آن قرار دارد. فرآیند گرمایش در کارخانه‌ها و محیط‌های صنعتی می‌تواند هزینه‌ی زیادی را در پی داشته باشد، به همین علت با انتخاب نوع سوختی که ارزان‌تر است، می‌توانید در هزینه‌های گرمایشی محیط صنعتی خود صرفه‌جویی به عمل آورید. بخاری‌های سوخت مستقیم هوا یکی از جمع و جورترین بخاری‌های صنعتی موجود هستند. ساختار قدرتمند این بخاری‌ها باعث تضمین عملکرد قابل اطمینان و کارکرد بدون ایراد آن‌ها می‌شود. این بخاری‌ها با وجود اندازه‌ی نسبتا کوچک‌تر، قدرت گرمایشی بالایی دارند و برای گرمایش محیط‌های صنعتی سیستم‌های گرمایشی ایده‌آلی به شمار می‌آیند.

بخاری صتعتی

بخاری برقی صنعتی

بخاری‌های برقی صنعتی یکی دیگر از سیستم‌های گرمایشی به کار گرفته شده در انواع محیط‌های صنعتی هستند. این نوع از بخاری‌ها گرمای موثری به عنوان منبع گرمایشی اجاق‌ها و سیستم‌های انتقال حرارت تولید می‌کنند. به عنوان مثال می‌توان گفت که از بخاری‌های برقی صنعتی در مواردی که به خشک کردن مواد نیاز است، استفاده می‌شود.

بخاری‌های سوخت به صورت غیر مستقیم تامین منبع عاری از آلودگی را به عهده دارند. این بخاری‌ها شامل قسمت مشعل، دمنده‌ی گردشی هوا و سیستم کنترل می‌شوند. بخاری‌های گردش هوا منبع تامین گرمای موثری برای اجاق‌ها و سیستم‌های انتقال حرارت به شمار می‌آیند. این بخاری‌ها نیز شامل قطعاتی مانند شعله، دمنده‌ی گردش هوا، و سیستم کنترل هستند.

بیشتر بخاری‌های صنعتی پیشرفته با پنل‌های هوشمند کنترل می‌شوند. سیستم شعله، کنترل ایمنی شعله، کنترل دما و فرآیند گرمایش می‌تواند به طور کامل به صورت الکترونیکی بررسی و کنترل شود. استانداردهای ایمنی بخاری‌های صنعتی حائز اهمیت بسیاری است. سیستم‌های کنترل هوشمند ایمنی بخاری‌های صنعتی را بسیار بالا می‌برند. ایمن نبودن صنعت گرمایشی در محیط‌های صنعتی علاوه بر به خطر انداختن جان کارکنان می‌تواند موجب وقوع خسارت‌های جبران ناپذیری در کارخانه‌ها شود. به خصوص در کارخانه‌ها و محیط‌هایی که مواد اشتعال‌زا در آن‌ها نگهداری می‌شود، ایمنی دستگاه گرمایشی یکی از عوامل بسیار مهم به شمار می‌آید.

بخاری‌های صنعتی در مقایسه با بخاری‌های خانگی دارای قدرت و ظرفیت گرمایشی بسیار بالاتری هستند. بخاری‌های خانگی با هدف تامین گرما و رفاه محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما از بخاری‌های صنعتی در فرآیندهای ساخت و ساز و تولیدات صنعتی بهره برده می‌شود. از بخاری‌های صنعتی در کارخانه‌ها و محیط‌های صنعتی مانند صنایع پتروشیمی، صنایع غذایی، صنایع تولید و ساخت فلزات، و … استفاده می‌شود. در واقع می‌توان گفت که بخاری‌های صنعتی یکی از تجهیزات ضروری در هر کارخانه به شمار می‌آیند. با توجه به گونه‌های مختلف بخاری‌های صنعتی، باید با بررسی نوع نیازهای گرمایشی و شرایط کارخانه، سیستم گرمایشی مناسب کارخانه را انتخاب و تهیه کرد.

در صورتی که از بخاری صنعتی در کارگاه و کارخانه خود استفاده کرده‌اید، تجربه خود را با ما در میان بگذارید؟

منبع: daycoinc

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما