هیتر پنلی چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد؟

روش های گرمایش ارزان استخر
آشنایی با رایج‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش های گرمایش ارزان استخر
اسفند ۱۸, ۱۳۹۹
گرمایش با برق
گرمایش با برق و هیترهای برقی چه مزیت‌هایی دارد؟
اسفند ۳۰, ۱۳۹۹
هیتر پنلی

هیتر پنلی

هیتر پنلی که با عنوان بخاری همرفت نیز شناخته می‌شود، نوعی‌ از سیستم‌های گرمایشی مقرون به صرفه به شمار می‌آید که به کارگیری آن در شرایط مناسب می‌تواند‌ به اندازه زیادی موثر واقع شود. در صورتی که از هیترهای پنلی در شرایط مناسب استفاده کنید خواهید توانست با کمترین هزینه گرمای مورد نیاز خود را تامین نمایید.‌ برای اینکه‌ مطمئن شوید که‌ به کارگیری هیتر پنلی برای شما مناسب است یا خیر، باید با ویژگی‌ها و کاربرد‌های آن آشنایی کافی داشته باشید.‌ هیترهای پنلی مانند تمامی ‌سیستم‌های گرمایشی دیگر دارای ویژگی‌ها و کاربرد‌های منحصر به فرد خود هستند که آنها را برای به کارگیری در شرایط خاص به سیستم‌های گرمایشی مناسبی تبدیل ‌می‌کنند.‌ لازم است که قبل از خرید هر نوع سیستم گرمایشی در مورد ویژگی‌ها و کاربری‌های هر کدام از آنها اطلاعات کافی را به دست بیاورید. در این نوشته به‌ معرفی بررسی ویژگی‌های هیتر پنلی خواهیم پرداخت.‌ اگر شما نیز قصد خرید بخاری پنلی و به‌ کارگیری آن را دارید، این مطلب را با دقت دنبال کنید.

هیتر پنلی

هیتر پنلی

آشنایی با‌ هیتر پنلی

موارد استفاده از هیتر پنلی

همانطور که گفته شد هیترهای‌ پنلی نوعی از بخاری‌های همرفت هستند. به کارگیری این بخاری‌ها در شرایطی که به تولید گرمایی فوری نیاز باشد بسیار موثر خواهد بود و از این رو در شرایطی که کاربران به تولید گرمای‌ سریع در مدت زمان کوتاه نیاز دارند،‌ می‌توان این نوع هیتر‌ها را به کار برد. هیترهای پنلی به سرعت باعث ایجاد جریان هوای گرم می‌شوند. در واقع به محض روشن کردن بخاری می‌توانید تولید جریان هوای گرم توسط هیتر پنلی را احساس کنید.‌ به همین دلیل استفاده از هیتر‌های پنلی برای اتاق‌هایی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند یا برای مدت زمان کوتاهی از آنها استفاده می‌کنید یک‌ راه حل گرمایشی بسیار ایده آل است.‌ چرا که با این روش می‌توانید‌ تنها در مواقع لازم، به سرعت در مکان مورد نیاز گرمایش کافی را تولید کرده و‌ از مصرف بی اندازه انرژی جلوگیری به عمل بیاورید.‌ به عنوان مثال از هیتر‌های پنلی می‌توان در قسمتی از ساختمان‌های تجاری و اداری مانند رختکن‌های‌ باشگاه‌های ورزشی، سالن‌های مطالعه‌ و‌ …‌ استفاده کرد.

هیتر پنلی برقی

هیتر پنلی برقی

 

تفاوت هیتر پنلی با رادیاتور برقی

باید به این نکته دقت کرد که هیتر‌های پنلی با رادیاتور‌های برقی متفاوت هستند و نباید آنها را با یکدیگر اشتباه گرفت.‌ رادیاتور برقی از طریق ترکیب گرمایش همرفت و گرمایش تابشی باعث تولید گرما می‌شود. در حالی که هیترهای پنلی تنها از روش گرمایش همرفت برای گرم کردن محیط اطراف خود استفاده ‌می‌کنند.‌ شیوه کار‌ هیتر پنلی به این شکل است که بخاری‌ باعث گرم شدن هوای موجود در قسمت بالای بخاری می‌شود. سپس هوای گرم شده به سمت بالا حرکت کرده و‌ موجب پایین آمدن هوای خنک در اتاق می‌شود.‌ با تکرار این فرآیند بخاری پنلی باعث ایجاد جریان هوای گم شده و در نهایت هوای گرم در محیط اتاق پخش شده و باعث افزایش دمای آن می‌شود.‌ در حالی که‌ پنل‌های برقی تابشی گرما را به صورت مستقیم به افراد و اشیایی که در مسیر تابشی آنها قرار‌ گرفته باشند انتقال می‌دهند.‌

باید به این نکته اشاره کرد که هر کدام از بخاری‌های تابشی و بخاری‌های همرفت دارای مزیت‌های منحصر به فرد خود هستند. بنابراین هنگام انتخاب هر کدام از این بخاری‌ها باید به به نیازهایی گرمایشی و شرایط‌ ساختمانی دارد که می‌خواهید آن را گرم کنید توجه نمایید.

محل استفاده بخاری‌های تابشی و رادیاتورهای برقی 

معمولاً بخاری‌های تابشی برای به کارگیری در آن دسته از محیط‌هایی که دارای فضای باز هستند یا هوا به صورت مداوم در آنها جریان دارد‌ بسیار پر کاربرد هستند. چرا که‌ به دلیل روش گرمایشی مستقیم‌ و بدون دخالت هوا، وجود باد و جریان هوا در اثر گرمایشی بخاری‌های تابشی تغییر ایجاد نمی‌کند. از آنجا که رادیاتورهای برقی از تابش و همرفت برای تولید گرما استفاده می‌کنند، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا گرم شوند. اما گرمای تابشی آنها گرمای ماندگارتری را ایجاد ‌می‌کند که کمتر در معرض اتلاف قرار می‌گیرد.‌ به همین دلیل است که‌ معمولاً از آنها به عنوان منبع گرمایی اصلی در ساختمان استفاده می‌شود.

هیترهای پنلی

هیترهای پنلی

انرژی مورد استفاده در هیترهای پنلی

هیتر‌های پنلی انرژی مورد نیاز برای تامین گرما را از برق تامین ‌می‌کنند.‌ بنابراین به کارگیری آنها در آن دسته از ساختمان‌هایی که به انشعاب برق دسترسی دارند، امکان پذیر است.‌ باید به این نکته‌ اشاره کرد که با توجه به اینکه قیمت انرژی برق در مقایسه با دیگر منابع تامین انرژی مانند سوخت‌های فسیلی مثل گاز طبیعی بیشتر است، به ‌کارگیری طولانی مدت هیترهای پنلی برقی می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های گرمایشی شما شود.‌ بنابراین اگر می‌خواهید از هیتر پنلی برقی برای تامین گرمای مورد نیاز خود استفاده کنید، این مطلب را مد نظر داشته باشید و‌ میزان مصرف انرژی بخاری پنلی انتخابی و‌ هزینه‌های مصرف برق آن را مورد محاسبه و بررسی قرار دهید.

هزینه به کارگیری‌ هیتر پنلی برقی

یکی از نکاتی که در مورد انتخاب سیستم گرمایشی مناسب باید به آن دقت کرد هزینه به کارگیری آن است. این موضوع در ساختمان‌های تجاری و صنعتی که معمولاً هزینه بالایی صرف تامین گرمایش آنها می‌شود، اهمیت بیشتری دارد.‌ به همین دلیل هزینه خرید و به کارگیری یک سیستم گرمایشی برقی همیشه یکی از ملاحظات اصلی خریداران به شمار می‌آید.‌ باید گفت که هیترهای پنلی از این نظر می‌توانند گزینه خوبی باشند.‌ قیمت خرید هیتر‌های پنلی معمولاً در مقایسه با رادیاتورهای برقی ارزان‌تر است.‌ چرا که‌ طراحی و قطعات گرمایشی به کار رفته در ساخت آنها ساده‌تر هستند.‌ با این حال باید به این نکته نیز اشاره کرد که هیتر‌های پنلی برای تولید گرما‌ در مقایسه با رادیاتورهای برقی مجبورند بیشتر کار کنند و بنابراین در مقایسه با رادیاتور‌های برقی انرژی بیشتری مصرف ‌می‌کنند.‌ از طرف دیگر گرمای همرفت به راحتی می‌تواند‌ به دلیل عایق بندی نامناسب ساختمان‌ به سمت بیرون حرکت کرده و اتلاف شود.‌ بنابراین اگر بخواهید از هیترهای پنلی در ساختمانی استفاده کنید که‌ درب آن به صورت مکرر باز و بسته می‌شود و هوا در آن جریان دارد،‌ باید بدانید که به راحتی گرمای ایجاد شده‌ توسط هیتر اتلاف خواهد شد.‌ پس به این نتیجه می‌رسیم که به کارگیری هیترهای پنلی در آن دسته از ساختمان‌هایی که دارای عایق بندی مناسب هستند و هوا در آنها خیلی جریان ندارد، یک روش گرمایشی ایده آل خواهد بود.

هیتر پنلی برقی

هیتر پنلی برقی

 

مقایسه مصرف انرژی هیتر پنلی و رادیاتور برقی

با اینکه‌ میزان مصرف انرژی هیترهای پنلی و هزینه به کارگیری آنها در مقایسه با رادیاتورهای برقی بیشتر است، اما شما باید در نظر بگیرید که برای گرم کردن فضای مورد نظر خود تا چه اندازه می‌خواهید از بخاری استفاده کنید.‌ اگر از سیستم گرمایشی برای گرم کردن اتاقی استفاده می‌کنید که ممکن است فقط گاهی یا برای مدت کوتاهی از آن استفاده کنید،‌ در این صورت هیتر‌های پنلی برای شما مناسب‌تر خواهند بود.‌ برای مثال اگر از قسمتی از ساختمان تجاری یا اتاقی از‌ ساختمان مسکونی خود هر از چند گاهی استفاده می‌کنید و نیاز به گرم نگه داشتن دائم یا طولانی مدت آن ندارید، نصب‌ بخاری پنلی در آن یک راه حل گرمایشی مناسب به شمار می‌آید.‌ با این حال برای‌ تامین گرمایش فضای اصلی ساختمان رادیاتورهای برقی گزینه بهتری هستند.‌ زیرا مصرف انرژی کمتری دارند و گرمایش تابشی آنها در مقایسه با گرمای همرفت ماندگاری بیشتری خواهد داشت.‌ با این حال برای تولید گرمای کوتاه مدت که ممکن است هر چند وقت یک بار به آن احتیاج داشته باشید، به کارگیری هیتر پنلی می‌تواند معجزه کند. اما به منظور گرمایش روزمره، رادیاتور برقی گزینه بهتری خواهد بود.

مزیت‌های هیتر پنلی

تنوع بالای هیترهای پنلی

هیترهای پنلی مانند تمامی ‌سیستم‌های گرمایشی دیگر دارای مزیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند.‌ یکی از مزیت‌های هیتر‌های پنلی این است که این نوع بخاری‌ها در مدل‌ها و طرح‌های متنوعی ساخته می‌شوند و در اختیار کاربران قرار می‌گیرند.‌ به طور کلی ساختار‌های هیترهای‌ پنلی به گونه‌ای است که به دلیل ساخت ساده بسیار باریک و سبک هستند.‌ این ویژگی باعث می‌شود که بتوان از این نوع هیترها در ساختمان‌هایی با دکوراسیون و طراحی‌های مختلف استفاده کرد.‌ هیترهای پنلی دارای طراحی مدرن و شیکی هستند که به کارگیری آنها در ساختمان‌هایی‌ با دکوراسیون و طراحی‌های مختلف امکان پذیر است.‌ بنابراین در آن دسته از ساختمان‌های تجاری که به ظاهر و زیبایی دکوراسیون آنها اهمیت داده می‌شود، به کارگیری هیترهای پنلی مناسب خواهد بود.‌

هیترهای پنلی قابل حمل

از طرف دیگر هیترهای پنلی در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند و کاربران می‌توانند با توجه به نیازهای گرمایشی خود اندازه‌ی مناسب پنل را انتخاب‌ و خریداری نمایند.‌ برخی از انواع هیترهای پنلی دارای پایه‌های اضافی‌ هستند تا در صورت دلخواه بتوان آنها را به یک سیستم گرمایشی قابل حمل تبدیل کرد.‌ هیترهای پنلی قابل حمل را می‌توان به راحتی از مکانی به مکان دیگر جابه‌جا کرده و از اثر گرمایشی آن در محل مورد نظر بهره برد.‌ باید اضافه کرد که با توجه به وزن سبک‌ هیتر‌های پنلی جابه‌جایی‌ و انتقال آنها از مکانی به مکان دیگر بسیار راحت خواهد بود. به عنوان مثال اگر در یک موسسه آموزشی در ساعت‌های مختلف در‌ چند کلاس درسی نیاز به سیستم گرمایشی باشد، می‌توان از یک هیتر پنلی قابل حمل برای تامین گرمای مورد نیاز استفاده کرده‌ و به راحتی کلاس مورد نظر را گرم نمود.

هیتر پنلی قابل حمل

هیتر پنلی قابل حمل

اهمیت ترموستات در هیترهای پنلی

امروزه انواع هیتر‌های پنلی مجهز به سیستم‌های کنترل هستند‌ که تنظیم و به کارگیری‌ هر چه راحت‌تر آنها را فراهم ‌می‌کنند.‌ هیتری پنلی که مجهز به ترموستات دیجیتال و قابلیت کنترل و برنامه‌ریزی باشد، این امکان را برای کاربران فراهم ‌می‌کند تا مصرف انرژی را به کمترین میزان خود برسانند و در عین حال گرمای مورد نیاز خود را به خوبی تامین کنند.‌ ترموستات قطعه‌ای است که روی سیستم گرمایشی نصب می‌شود و با تنظیم آن می‌توان دمای اتاق مورد نظر را روی درجه ثابت نگه داشت.‌ به این ترتیب ترموستات با تنظیم دما و جلوگیری از تولید گرمای اضافه‌ باعث کاهش مصرف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه‌های گرمایشی می‌گردد. بسیاری از هیتر‌های پنلی دارای کنترل از راه دور هستند که به کاربران اجازه می‌دهد به راحتی دستگاه بخاری خود را تنظیم کنند.

کاربرد‌های هیتر پنلی

 

هیتر پنلی قابل تنظیم

هیتر پنلی قابل تنظیم

 

هیترهای پنلی مناسب برای موارد کم کاربرد

با توجه به ویژگی‌هایی که در مورد هیترهای پنلی به آنها اشاره شد، به طور خلاصه می‌توان گفت که هیتر‌های پنلی برقی‌ بیشتر به عنوان هیتر‌های جانبی و موقعیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.‌ این سیستم‌های گرمایشی بیشتر در فضاهایی که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند دفاتر کاری و اتاق خواب‌های مهمان که به ندرت از آنها استفاده می‌شود‌ کاربرد دارند. همچنین هیترهای پنلی قابل حمل برای تامین گرمایش اتاق‌هایی که هر از چند گاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار مناسب هستند.‌ با استفاده غیر مکرر هیتر‌های پنلی‌، بخاری شما زود فرسوده نمی‌شود و‌ طول عمر خوبی خواهد داشت. بنابراین شما خواهید توانست چندین سال از مزیت‌های گرمایشی آن بهره‌مند شوید.‌ همچنین در صورت استفاده غیر مکرر از هیتر پنلی به کارگیری آن تأثیر زیادی در میزان مصرف انرژی مربوط به تامین گرمایش نخواهد داشت‌ و شما خواهید توانست با حداقل هزینه گرمای مورد نیاز خود را در مواقع ضروری تامین کنید.‌ در واقع هیترهای پنلی برای استفاده روزمره و طولانی مدت طراحی نشده‌اند، اما به کارگیری آنها در شرایطی که نیاز به گرمای سریع است بسیار مناسب و ایده‌آل خواهد بود.‌

سیستم‌های گرمایشی دائمی مناسب برای فضاهای اصلی ساختمان

باید به این نکته اشاره کرد که اگر به دنبال یک راه حل گرمایشی دائمی ‌برای فضاهای اصلی ساختمان مورد نظر خود هستید، بهتر است استفاده از دیگر سیستم‌های گرمایشی را در نظر بگیرید.‌ قیمت خرید سیستم‌های گرمایشی دائمی ‌در مقایسه با‌ هیتر‌های پنلی گران‌تر خواهد بود‌ و بودجه بیشتری را بابت تهیه آنها پرداخت خواهید کرد. اما با توجه به اینکه میزان مصرف انرژی در سیستم‌های گرمایشی اصلی و دائمی کمتر است، در دراز مدت در هزینه‌های تامین گرمایش ساختمان صرفه جویی به عمل خواهد آمد.

انتخاب سیستم گرمایشی بر مبنای نیاز خودتان

در واقع تمامی سیستم گرمایشی دارای ویژگی‌ها، مزیت‌ها و معایب منحصر به فرد خود هستند.‌ به همین دلیل است که کاربران باید با توجه به نیازهای گرمایشی‌ و شرایط ساختمان مورد نظر خود اقدام به انتخاب هیتری بکنند که بتوانند با استفاده از آن با مصرف کمترین میزان انرژی گرمایی مورد نیاز آنها را به خوبی‌ تامین کند.

شرکت گرما سرد عرضه کننده‌ی انواع هیترها و سیستم‌های گرمایشی تجاری و صنعتی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع هیترها و سیستم‌های گرمایشی صنعتی، ویژگی‌ها، مزایا و معایب، و کاربردهای منحصر به فرد هر کدام از انواع سیستم‌های گرمایشی می‌توانید با کارشناسان و مسئولان فروش شرکت گرما سرد تماس حاصل فرمایید.

منبع: electricradiatorsdirect

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما