بخاری‌ تابشی: نحوه کارکرد و تقسیم‌بندی انواع بخاری تابشی

انواع هیتر برقی صنعتی
انواع هیتر برقی صنعتی و کاربردهای آن‌ها
شهریور ۲۰, ۱۳۹۷
فن هیتر برقی صنعتی
فن هیتر برقی صنعتی و تجاری
شهریور ۲۶, ۱۳۹۷
بخاری‌ تابشی

فن‌آوری بکاربرده شده در انواع بخاری‌ تابشی امکان استفاده‌ی این دستگاه‌ها را در فضاهای بسته و باز فراهم می‌کند. گرمایش تابشی پدیده‌ای است که هر روز با آن مواجه هستیم. گرمای ساطع شده از نور خورشید مثال بارز این نوع گرمایش است. در این روش از اصول گرمایش تابشی برای انتقال انرژی گرمایی از جسم منبع، برای گرم کردن اشیاء استفاده می‌شود. امروزه، انواع بخاری‌ تابشی طراحی شده، جایگزین سیستم‌های گرمایشی سنتی شده‌اند، چرا که علاوه بر محیط‌های بسته، قابلیت بکارگیری در فضاهای باز را نیز دارند.

نحوه‌ی کار بخاری‌ تابشی

درست همان‌طور که اشعه‌های خورشید زمین را گرم می‌کنند، بخاری‌ تابشی نیز با روشی مشابه گرمایش ایجاد می‌کنند( این بخاری‌ها هم برای گرم کردن افراد و هم ساختمان‌ها به کار برده می‌شوند). بخاری‌های تابشی، انرژی مادون قرمز را که هنگام جذب شدن توسط اشیاء به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود، ساطع کرده و باگرم کردن سطح شی باعث بالا رفتن دمای محیط می‌شوند.

با توجه به اینکه در این روش انرژی گرمایی از طریق اجسام جامد بدست می‌آید، این فن آوری امکان استفاده از بخاری‌های تابشی را چه در داخل ساختمان‌ها و چه در فضاهای باز برای گرم نگه داشتن اهالی آن محیط، میسر می‌کند. برخلاف شیوه‌های گرمایشی دیگر، بخاری‌های تابشی (به ‌جز مقداربسیار اندکی از انرژی که در فضا از دست می‌رود) بازده بالایی دارند.

استفاده از بخاری‌های تابشی در فضای بسته

بخاری‌های تابشی، برخلاف شیوه‌های معمول گرمایشی مانند رادیاتورها، با استفاده از حرارت تابشی ساختمان را گرم می‌کنند. در گذشته انرژی گرمایی را از جسم گرمی مانند کف زمین یا دیوار یا پنل‌ها به هوا منتقل کرده و محیط را گرم نگه می‌داشتند. امروزه با به روز کردن این روش و با استفاده از بخاری‌های تابشی می‌توان هوای محیط را به صورت مستقیم گرم کرد. با تنظیم درجه‌ی بخاری تابشی می‌توانید همان مقدار گرمایی را که شیوه‌های قدیمی تولید می‌کردند، برای گرم کردن ساختمان خود و ایجاد محیطی گرم و مطبوع به‌دست آورید. یکی از مزیت‌های بخاری تابشی این است که حین گرم کردن اتاق، چرخش هوای داخل اتاق و جریان ذرات هوا را به حداقل می‌رساند.

بخاری تابشی

سیستم‌های گرمایش تابشی به انواع زیر تقسیم می‌شوند

  • سیستم‌های گرمایش از کف
  • سیستم‌های گرمایش از دیوار
  • پنل‌های گرمایش سقفی

سیستم‌های گرمایش از کف و گرمایش از دیوار، سیستم‌های کم حرارت نیز نامیده می‌شوند. به دلیل اینکه سطح گرمایشی این سیستم‌ها بسیار وسیع‌تر از سیستم‌های دیگر است، برای تولید حرارتی برابر با سیستم‌های دیگر، درجه دمای کمتری لازم است. این سیستم‌ها گرمایی مطبوع با رطوبت مناسب را به محیط اتاق‌ها می‌بخشند. بالاترین درجه‌ی سطح گرمایشی، بسته به نوع اتاق، از ۲۹ تا ۳۵ درجه‌ی سانتیگراد (۸۴-۹۵ درجه‌ی فارنهایت) متغیر است. پنل‌های گرمایش سقفی بیشتر در تولیدی‌ها، انباری‌ها و سالن‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بخاری‌ها با فاصله‌ی چند متر از سقف آویزان می‌شوند و دمای سطح آن‌ها بسیار بالاتر از سیستم‌های گرمایش از کف و دیوار است.

استفاده از بخاری‌ تابشی در فضای باز

در مورد گرمایش محیط‌های روباز باید گفت که هوای این فضاها دایماً در جریان است. استفاده از سیستم‌های گرمایشی معمول در فضاهای باز عملاً غیرممکن است، چرا که با جریان هوا، گرمای تولید شده توسط باد رانده خواهدشد. حتی اگر جریان باد نیز وجود نداشته باشد، طبق قوانین فیزیکی، اثرشناوری هوای گرم را دور خواهد کرد. هدف بخاری‌های تابشی فضای باز این است که اشیا یا افرادی را که از محدوده‌ی مسیرشان در فضای بازعبور می‌کنند، گرم کنند. سیستم‌های گرمایش تابشی یا گازسوز هستند یا از گرمایش الکتریکی مادون قرمز استفاده می‌کنند.

بخاری تابشی

بخاری تابشی هالوژنی مادون قرمز

انواع بخاری تابشی

بخاری‌ تابشی گازسوز (این نوع بخاری ها برای استفاده در حیاط و ایوان طراحی شده اند. دیسک فلزی بالای بخاری، گرمای تابشی را به محدوده‌ی کوچکی از محیط خود انعکاس می‌دهد).

انواع بخاری‌ تابشی

بخاری پوشش لعلی( Ruby sleeved element): این بخاری به گونه‌ای طراحی شده که نور قرمز رنگ گرمی از خود ساطع می کند. طول موج نور این بخاری ۲٫۲۰۰  درجه است و به صورت مستقیم محدوده‌ی مشخصی از محیط را گرم می‌کنند.

بخاری سرامیکی( Ceramic): این بخاری که در پوششی از آلومنیوم قرار گرفته، با طول موجی فراتر از ۷۰۰ درجه، گرمای ملایم بدون درخششی را از خود ساطع می کنند.

بخاری مادون قرمز( Infra-red element): طول موج بخاری‌های مادون قرمز متوسط است (C1000). مزیت این بخاری‌ها عملکرد موثر و سریع آن‌ها در تولید گرما است.

بخاری پایین طلایی هالوژنی( Gold finish halogen element): این بخاری‌ها که پوشش طلایی دارند، با درجه حرارتی مشابه بخاری‌های پوشش لعلی کار می‌کنند. علاوه براین  دارای انتهای طلایی هستند که عمل تبدیل انرژی را تا ۱۵ درصد افزایش می‌دهد.

مزایای بخاری‌ تابشی

سیستم گرمایشی این بخاری‌ها مشابه گرمایش خورشید است. گرمای تابشی از هوا عبور کرده و اجسام جامد را گرم می‌کند. استفاده از این بخاری‌ها در هر مکانی موثر و مفید است.

از دیگر مزایای این بخاری‌ها قابلیت آن‌ها در تولید گرمای آنی است. این بخاری‌ها، بدون نیاز به پیش گرمایش پرهزینه، محیط را به صورت آنی گرم می‌کنند و از هزینه‌های گرمایش می‌کاهند.

مشخصه‌ای که این بخاری‌ها را پرطرفدار می‌کند، کاهش هزینه‌های گرمایشی است. به دلیل اینکه بخاری‌های تابشی تنها محدوده‌ی مشخص مورد نظر را گرم می‌کنند، از اتلاف گرما جلوگیری کرده و شما تنها هزینه‌ی گرم کردن مکان موردنظرتان را پرداخت می‌کنید. هم‌چنین با انتخاب این بخاری‌ها سرمایه ی شما تنها صرف خرید تعداد محدودی بخاری خواهد شد که برای گرم کردن محدوده‌ای مشخص کافی خواهند بود.

از دیگر نکات مثبت این بخاری‌ها این است که حین گرم کردن محیط صدایی تولید نمی‌کنند. به این دلیل که این بخاری‌ها اجزای متحرکی ندارند، بی صدا بوده و آلودگی صوتی ایجاد نمی‌کنند. این بخاری‌ها برای مکان‌هایی که مشکل سروصدا دارند، گزینه‌ای عالی برای انتخاب به شمار می‌روند.

با استفاده از این بخاری‌ها می‌توانید فضای بیرون را به محیطی مطبوع برای سروغذا و دیگر فعالیت‌ها تبدیل کنید. بخاری‌های تابشی به آسانی نصب می‌شوند، ایمن هستند، و یکی از پرکاربردترین سیستم‌های گرمایشی روز برای فضاهای باز به شمار می‌آیند. برخلاف بخاری‌های گازسوز معمولی، این بخاری‌ها به نگهداری و مراقبت زیادی نیاز ندارند. انرژی تابشی مادون قرمز ساطع شده نیز کاملاً بی‌خطر است که در یک چشم به هم زدن، و در هر فصلی از سال، محیط را به دمای مطلوب می‌رساند.

بخاری‌های تابشی بر طبق استانداردهای زیست محیطی طراحی شده اند و به محیط زیست آسیب نمی‌رسانند. حتی در روزهای بسیار سرد سال، می‌توانید گرمای ساطع شده از این بخاری‌ها را به صورت مستقیم دریافت و احساس کنید. هم‌چنین به دلیل ضد آب بودن، استفاده از این بخاری‌ها در روزهای بارانی نیز مقدور می‌باشد.

گرماسرد تولید کننده انواع سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و هواسازهای خانگی و صنعتی سال‌های طولانی است که در خدمت مشتریان محترم خود می‌باشد.

مشتریان محترم می‌توانند جهت دریافت مشاوره رایگان و هم‌چنین بازدید رایگان از محل( فقط در شهر تهران ) با متخصصین و مشاورین با دفتر شماره تلفن دفتر مرکزی ۶۶۴۲۶۸۸۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایند.

 

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonتماس با ما